Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rautavaara

Kaupunki

Rautavaara

Rautavaara koostuu 4 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 1 397 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 20 632 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 13,5 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
1 397
Mediaanitulot (ka.)
20 632 €
Keski-ikä (ka.)
55,0 v
Korkeakoulutetut (ka.)
13,5 %
Omistusasunnot (ka.)
86,8 %
Lapsiperheet (ka.)
12,3 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

73900Rautavaara Keskus

Rautavaara

1. suurin
Mediaanitulot
19 774 €
Väkiluku
1 123
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
73990Kangaslahti

Rautavaara

2. suurin
Mediaanitulot
19 675 €
Väkiluku
113
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
75680Ylä-Luosta

Rautavaara

3. suurin
Mediaanitulot
19 915 €
Väkiluku
89
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
73850Ala-Luosta-Riitasalo

Rautavaara

4. suurin
Mediaanitulot
23 162 €
Väkiluku
72
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Rautavaara: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Rautavaara

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Rautavaara
#AlueArvo
1.Ala-Luosta-Riitasalo7385023 162 €+22,0 %
2.Ylä-Luosta7568019 915 €+8,1 %
3.Rautavaara Keskus7390019 774 €+18,8 %
4.Kangaslahti7399019 675 €+30,4 %

Väestönkasvu: Rautavaara

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Rautavaara
#AlueArvo
1.Ylä-Luosta75680-11,0 %-11,0 %
2.Rautavaara Keskus73900-11,5 %-11,5 %
3.Kangaslahti73990-11,7 %-11,7 %
4.Ala-Luosta-Riitasalo73850-16,3 %-16,3 %

Kaikki 4 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
73850Ala-Luosta-Riitasalo73900Rautavaara Keskus73990Kangaslahti75680Ylä-Luosta

Usein kysytyt kysymykset: Rautavaara

Kuinka monta asukasta kaupungissa Rautavaara on?
Kaupungissa Rautavaara asuu yhteensä 1 397 asukasta 4 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Rautavaara?
4 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Rautavaara?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 20 632 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Ala-Luosta-Riitasalo: 23 162 €.
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Rautavaara?
Ala-Luosta-Riitasalo (23 162 €), Ylä-Luosta (19 915 €), Rautavaara Keskus (19 774 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Rautavaara?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Ylä-Luosta (-11,0 %), Rautavaara Keskus (-11,5 %), Kangaslahti (-11,7 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Rautavaara?
Kaupungissa Rautavaara on 4 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.