Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rautavaara/73990
Vertaa

Kangaslahti

73990·Rautavaara
14 × 8,7 km

Postinumeroalueella Kangaslahti (73990), Rautavaara, asuu 113 asukasta. Mediaanitulot ovat 19 675 €, asukkaiden keski-ikä on 56,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 17,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 11,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 30,4 %. Alueen asunnoista 95,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/4 (Rautavaara)Väkiluku: sija 2/4 (Rautavaara)
Väkiluku
113-11,7 %(5v)
Mediaanitulot
19 675 €+30,4 %(5v)
Keski-ikä
56,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
17,2 %+1,1 %(5v)
Omistusasunnot
92,6 %
Vuokra: 7,4 %
Lapsiperheet
13,0 %
Yksinasuvat
31,5 %
Työttömyysaste
20,0 %+2,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
1,8 %
65 vuotta täyttäneet: 41,6 %

Tunnusluvut

Alueen Kangaslahti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku113-11,7 %
Mediaanitulot19 675 €+30,4 %
Keski-ikä56,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut17,2 %+1,1 %
Työttömyysaste20,0 %+2,2 %
Omistusasunnot92,6 %-
Lapsiperheet13,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,6 %
Vuokra7,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo95,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,0 %
Yksinasuvat31,5 %
Muut taloudet55,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Kangaslahti

Mitkä ovat alueen Kangaslahti (73990) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 19 675 €. Muutos 5 vuodessa: +30,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kangaslahti (73990) on?
113 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,7 %.
Millaista asuminen alueella Kangaslahti on?
Kotitalouksista 92,6 % asuu omistusasunnossa ja 7,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 95,9 % pientaloissa.
Miten alue Kangaslahti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rautavaara: 4 / 4. Korkeakoulutetut: 17,2 %, keski-ikä: 56,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·73250Korpijärvi (Lapinlahti)
  • ·73810Palonurmi-Aholansaari (Kuopio)
  • ·73310Tahkovuori (Kuopio)
  • ·73300Nilsiä Keskus (Kuopio)
  • ·74470Paloinen (Lapinlahti)
  • ·73900Rautavaara Keskus
  • ·73350Haluna (Kuopio)
  • ·73320Reittiö (Kuopio)
  • ·74490Koirakoski (Sonkajärvi)
  • ·73830Keski-Siikajärvi (Kuopio)
  • ·73200Varpaisjärvi Keskus (Lapinlahti)
  • ·71950Lammasaho (Kuopio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 834. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 482. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rautavaara4. · 4 alueesta

Muut alueet: Rautavaara

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rautavaara
#AlueArvo
1.Ala-Luosta-Riitasalo7385023 162 €+22,0 %
2.Ylä-Luosta7568019 915 €+8,1 %
3.Rautavaara Keskus7390019 774 €+18,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
93350Jaurakkajärvi

Pudasjärvi

Mediaanitulot
19 684 €
Väkiluku
131
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
63830Keisala

Soini

Mediaanitulot
19 690 €
Väkiluku
51
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
19120Vierumäki urheiluopisto

Heinola

Mediaanitulot
19 692 €
Väkiluku
134
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
55510Sotkulampi-Linnasuo

Imatra

Mediaanitulot
19 652 €
Väkiluku
1 129
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Rautavaara: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle