Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rautavaara/73900
Vertaa

Rautavaara Keskus

73900·Rautavaara
32 × 43 km

Postinumeroalueella Rautavaara Keskus (73900), Rautavaara, asuu 1 123 asukasta. Mediaanitulot ovat 19 774 €, asukkaiden keski-ikä on 56,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 14,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 51,0 % on yksinasuvia. Väkiluku on pienentynyt 11,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,8 %. Alueen asunnoista 87,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/4 (Rautavaara)Väkiluku: sija 1/4 (Rautavaara)
Väkiluku
1 123-11,5 %(5v)
Mediaanitulot
19 774 €+18,8 %(5v)
Keski-ikä
56,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
14,6 %+1,2 %(5v)
Omistusasunnot
70,7 %
Vuokra: 27,1 %
Lapsiperheet
10,9 %
Yksinasuvat
51,0 %
Työttömyysaste
16,0 %+4,6 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,2 %
65 vuotta täyttäneet: 44,4 %

Tunnusluvut

Alueen Rautavaara Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 123-11,5 %
Mediaanitulot19 774 €+18,8 %
Keski-ikä56,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut14,6 %+1,2 %
Työttömyysaste16,0 %+4,6 %
Omistusasunnot70,7 %-
Lapsiperheet10,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus70,7 %
Vuokra27,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo9,4 %
Pientalo87,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,9 %
Yksinasuvat51,0 %
Muut taloudet38,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Rautavaara Keskus

Mitkä ovat alueen Rautavaara Keskus (73900) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 19 774 €. Muutos 5 vuodessa: +18,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Rautavaara Keskus (73900) on?
1 123 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,5 %.
Millaista asuminen alueella Rautavaara Keskus on?
Kotitalouksista 70,7 % asuu omistusasunnossa ja 27,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 9,4 % on kerrostaloissa ja 87,1 % pientaloissa.
Miten alue Rautavaara Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rautavaara: 3 / 4. Korkeakoulutetut: 14,6 %, keski-ikä: 56,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·73830Keski-Siikajärvi (Kuopio)
  • ·74390Laakajärvi (Sotkamo)
  • ·73810Palonurmi-Aholansaari (Kuopio)
  • ·73990Kangaslahti
  • ·75680Ylä-Luosta
  • ·73850Ala-Luosta-Riitasalo
  • ·75770Puukari (Nurmes)
  • ·75740Pajukoski (Nurmes)
  • ·88690Maanselkä (Sotkamo)
  • ·73770Säyneinen-Ala-Siikajärvi (Kuopio)
  • ·73250Korpijärvi (Lapinlahti)
  • ·75790Rumo (Nurmes)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 822. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 035. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rautavaara3. · 4 alueesta

Muut alueet: Rautavaara

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rautavaara
#AlueArvo
1.Ala-Luosta-Riitasalo7385023 162 €+22,0 %
2.Ylä-Luosta7568019 915 €+8,1 %
3.Kangaslahti7399019 675 €+30,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
82660Uusi-Värtsilä

Tohmajärvi

Mediaanitulot
19 765 €
Väkiluku
165
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
93240Rytinki

Pudasjärvi

Mediaanitulot
19 792 €
Väkiluku
119
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
81350Tokrajärvi

Ilomantsi

Mediaanitulot
19 755 €
Väkiluku
134
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
15500Liipola

Lahti

Mediaanitulot
19 747 €
Väkiluku
4 883
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Rautavaara: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle