Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rautavaara/75680
Vertaa

Ylä-Luosta

75680·Rautavaara
20 × 24 km

Postinumeroalueella Ylä-Luosta (75680), Rautavaara, asuu 89 asukasta. Mediaanitulot ovat 19 915 €, asukkaiden keski-ikä on 58,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 5,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 83,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 11,0 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on laskenut 2,0 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 98,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/4 (Rautavaara)Väkiluku: sija 3/4 (Rautavaara)
Väkiluku
89-11,0 %(5v)
Mediaanitulot
19 915 €+8,1 %(5v)
Keski-ikä
58,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
5,8 %-2,0 %(5v)
Omistusasunnot
83,7 %
Vuokra: 12,2 %
Lapsiperheet
6,1 %
Yksinasuvat
46,9 %
Työttömyysaste
5,9 %-8,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,1 %
65 vuotta täyttäneet: 48,3 %

Tunnusluvut

Alueen Ylä-Luosta tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku89-11,0 %
Mediaanitulot19 915 €+8,1 %
Keski-ikä58,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut5,8 %-2,0 %
Työttömyysaste5,9 %-8,4 %
Omistusasunnot83,7 %-
Lapsiperheet6,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus83,7 %
Vuokra12,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet6,1 %
Yksinasuvat46,9 %
Muut taloudet47,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Ylä-Luosta

Mitkä ovat alueen Ylä-Luosta (75680) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 19 915 €. Muutos 5 vuodessa: +8,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ylä-Luosta (75680) on?
89 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,0 %.
Millaista asuminen alueella Ylä-Luosta on?
Kotitalouksista 83,7 % asuu omistusasunnossa ja 12,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,5 % pientaloissa.
Miten alue Ylä-Luosta vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rautavaara: 2 / 4. Korkeakoulutetut: 5,8 %, keski-ikä: 58,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·73850Ala-Luosta-Riitasalo
  • ·75650Savikylä (Nurmes)
  • ·73830Keski-Siikajärvi (Kuopio)
  • ·75740Pajukoski (Nurmes)
  • ·73730Losomäki (Kuopio)
  • ·73770Säyneinen-Ala-Siikajärvi (Kuopio)
  • ·73710Viitaniemi (Kuopio)
  • ·73900Rautavaara Keskus
  • ·75710Karhunpää (Nurmes)
  • ·75770Puukari (Nurmes)
  • ·73620Kortteinen-Rasilampi (Kaavi)
  • ·83900Juuka Keskus (Juuka)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 815. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 607. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rautavaara2. · 4 alueesta

Muut alueet: Rautavaara

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rautavaara
#AlueArvo
1.Ala-Luosta-Riitasalo7385023 162 €+22,0 %
2.Rautavaara Keskus7390019 774 €+18,8 %
3.Kangaslahti7399019 675 €+30,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
64840Heikkilänjoki

Isojoki

Mediaanitulot
19 924 €
Väkiluku
37
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
54930Levänen

Taipalsaari

Mediaanitulot
19 925 €
Väkiluku
268
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
53850Skinnarila

Taipalsaari

Mediaanitulot
19 929 €
Väkiluku
11 492
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
34910Äijänneva

Virrat

Mediaanitulot
19 943 €
Väkiluku
94
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Rautavaara: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle