Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sodankylä/99620
Vertaa

Kelujärvi

99620·Sodankylä
22 × 20 km

Postinumeroalueella Kelujärvi (99620), Sodankylä, asuu 215 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 354 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 20,1 %. Alueen asunnoista 98,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/26 (Sodankylä)Väkiluku: sija 6/26 (Sodankylä)
Väkiluku
215-5,7 %(5v)
Mediaanitulot
26 354 €+20,1 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,5 %+2,3 %(5v)
Omistusasunnot
93,8 %
Vuokra: 4,5 %
Lapsiperheet
19,6 %
Yksinasuvat
34,8 %
Työttömyysaste
6,5 %-4,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,0 %
65 vuotta täyttäneet: 31,2 %

Tunnusluvut

Alueen Kelujärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku215-5,7 %
Mediaanitulot26 354 €+20,1 %
Keski-ikä50,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut20,5 %+2,3 %
Työttömyysaste6,5 %-4,9 %
Omistusasunnot93,8 %-
Lapsiperheet19,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,8 %
Vuokra4,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,6 %
Yksinasuvat34,8 %
Muut taloudet45,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Kelujärvi

Mitkä ovat alueen Kelujärvi (99620) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 354 €. Muutos 5 vuodessa: +20,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kelujärvi (99620) on?
215 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,7 %.
Millaista asuminen alueella Kelujärvi on?
Kotitalouksista 93,8 % asuu omistusasunnossa ja 4,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,5 % pientaloissa.
Miten alue Kelujärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Sodankylä: 7 / 26. Korkeakoulutetut: 20,5 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·98570Aapajärvi (Pelkosenniemi)
  • ·99560Orakylä
  • ·99610Siurunmaa
  • ·99555Luosto
  • ·99665Moskuvaara
  • ·98550Suvanto (Pelkosenniemi)
  • ·98560Kairala-Luiro (Pelkosenniemi)
  • ·99640Tanhua (Savukoski)
  • ·98530Pyhätunturi (Pelkosenniemi)
  • ·99550Aska - Orakylä
  • ·99660Kersilö
  • ·98580Luiro (Pelkosenniemi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 091. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 003. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Sodankylä7. · 26 alueesta

Muut alueet: Sodankylä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Sodankylä
#AlueArvo
1.Torvinen9954029 023 €+31,5 %
2.Orakylä9956028 838 €+24,5 %
3.Sattanen9965027 911 €+13,1 %
4.Siurunmaa9961027 502 €+24,0 %
5.Sodankylä Keskus9960027 320 €+17,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
78500Pitkälänniemi-Könönpelto

Varkaus

Mediaanitulot
26 356 €
Väkiluku
2 148
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
99300Muonio Keskus

Muonio

Mediaanitulot
26 352 €
Väkiluku
1 796
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
58690Ala-Särkilahti-Piojärvi

Savonlinna

Mediaanitulot
26 358 €
Väkiluku
90
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
94500Lautiosaari

Keminmaa

Mediaanitulot
26 349 €
Väkiluku
1 933
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rovaniemi|Muuttajalle

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

4. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Sodankylä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle