Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Virrat

Kaupunki

Virrat

Virrat koostuu 11 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 6 106 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 708 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 21,7 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
6 106
Mediaanitulot (ka.)
22 708 €
Neliöhinta (ka.)
832 €/m²
Keski-ikä (ka.)
53,2 v
Korkeakoulutetut (ka.)
21,7 %
Omistusasunnot (ka.)
90,2 %
Lapsiperheet (ka.)
14,5 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

34800Virrat Keskus

Virrat

1. suurin
Mediaanitulot
23 282 €
Väkiluku
4 161
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
42870Kotala

Virrat

2. suurin
Mediaanitulot
23 181 €
Väkiluku
366
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
34980Killinkoski

Virrat

3. suurin
Mediaanitulot
19 420 €
Väkiluku
312
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
34710Vaskivesi

Virrat

4. suurin
Mediaanitulot
25 151 €
Väkiluku
309
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
34930Liedenpohja

Virrat

5. suurin
Mediaanitulot
23 519 €
Väkiluku
253
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
34770Kurjenkylä

Virrat

6. suurin
Mediaanitulot
23 631 €
Väkiluku
195
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Virrat: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Virrat

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Virrat
#AlueArvo
1.Vaskivesi3471025 151 €+22,5 %
2.Koro3474024 817 €+46,8 %
3.Toisvesi3497024 746 €+11,3 %
4.Kurjenkylä3477023 631 €+29,4 %
5.Liedenpohja3493023 519 €+25,1 %
6.Virrat Keskus3480023 282 €+19,7 %
7.Kotala4287023 181 €+26,2 %
8.Ohtola3495021 834 €+4,5 %
9.Vaskuu3473020 259 €+15,5 %
10.Äijänneva3491019 943 €+12,8 %
11.Killinkoski3498019 420 €+19,6 %

Väestönkasvu: Virrat

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Virrat
#AlueArvo
1.Koro34740-2,9 %-2,9 %
2.Virrat Keskus34800-3,6 %-3,6 %
3.Äijänneva34910-5,1 %-5,1 %
4.Kurjenkylä34770-6,7 %-6,7 %
5.Toisvesi34970-6,8 %-6,8 %
6.Vaskivesi34710-8,0 %-8,0 %
7.Liedenpohja34930-9,6 %-9,6 %
8.Killinkoski34980-10,1 %-10,1 %
9.Kotala42870-12,9 %-12,9 %
10.Ohtola34950-16,2 %-16,2 %
11.Vaskuu34730-22,1 %-22,1 %

Kaikki 11 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
34710Vaskivesi34730Vaskuu34740Koro34770Kurjenkylä34800Virrat Keskus34910Äijänneva34930Liedenpohja34950Ohtola34970Toisvesi34980Killinkoski42870Kotala

Usein kysytyt kysymykset: Virrat

Kuinka monta asukasta kaupungissa Virrat on?
Kaupungissa Virrat asuu yhteensä 6 106 asukasta 11 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Virrat?
11 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Virrat?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 708 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Vaskivesi: 25 151 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Virrat?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Virrat on noin 832 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Virrat Keskus (832 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Virrat?
Vaskivesi (25 151 €), Koro (24 817 €), Toisvesi (24 746 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Virrat?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Koro (-2,9 %), Virrat Keskus (-3,6 %), Äijänneva (-5,1 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Virrat?
Kaupungissa Virrat on 11 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.