Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Virrat/34800
Vertaa

Virrat Keskus

34800·Virrat
28 × 24 km

Postinumeroalueella Virrat Keskus (34800), Virrat, asuu 4 161 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 282 €, asukkaiden keski-ikä on 53,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 69,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 3,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,7 %. Alueen asunnoista 30,3 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/11 (Virrat)Väkiluku: sija 1/11 (Virrat)
Väkiluku
4 161-3,6 %(5v)
Mediaanitulot
23 282 €+19,7 %(5v)
Keski-ikä
53,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,0 %+1,0 %(5v)
Omistusasunnot
69,6 %
Vuokra: 29,4 %
Lapsiperheet
15,0 %
Yksinasuvat
50,9 %
Työttömyysaste
9,9 %+0,6 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,1 %
65 vuotta täyttäneet: 39,8 %

Tunnusluvut

Alueen Virrat Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4 161-3,6 %
Mediaanitulot23 282 €+19,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)832 €/m²-4,1 %
Keski-ikä53,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut25,0 %+1,0 %
Työttömyysaste9,9 %+0,6 %
Omistusasunnot69,6 %-
Lapsiperheet15,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 16 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus69,6 %
Vuokra29,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo30,3 %
Pientalo63,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,0 %
Yksinasuvat50,9 %
Muut taloudet34,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Virrat Keskus

Mitkä ovat alueen Virrat Keskus (34800) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 282 €. Muutos 5 vuodessa: +19,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Virrat Keskus (34800) on?
4 161 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,6 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Virrat Keskus (34800)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 832 €/m² (2025). Luku perustuu 16 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -4,1 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Virrat Keskus on?
Kotitalouksista 69,6 % asuu omistusasunnossa ja 29,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 30,3 % on kerrostaloissa ja 63,4 % pientaloissa.
Miten alue Virrat Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Virrat: 6 / 11. Korkeakoulutetut: 25,0 %, keski-ikä: 53,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·34950Ohtola
  • ·34740Koro
  • ·34970Toisvesi
  • ·34870Visuvesi (Ruovesi)
  • ·34710Vaskivesi
  • ·34980Killinkoski
  • ·34930Liedenpohja
  • ·42870Kotala
  • ·63320Kattelus (Alavus)
  • ·63340Sapsalampi (Alavus)
  • ·34730Vaskuu
  • ·34640Mustajärvi (Ruovesi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 130. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet440. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Virrat6. · 11 alueesta

Muut alueet: Virrat

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Virrat
#AlueArvo
1.Vaskivesi3471025 151 €+22,5 %
2.Koro3474024 817 €+46,8 %
3.Toisvesi3497024 746 €+11,3 %
4.Kurjenkylä3477023 631 €+29,4 %
5.Liedenpohja3493023 519 €+25,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
31400Somero Keskus

Somero

Mediaanitulot
23 283 €
Väkiluku
5 985
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
39500Ikaalinen Keskus

Ikaalinen

Mediaanitulot
23 286 €
Väkiluku
4 443
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
19420Mansikkamäki

Mäntyharju

Mediaanitulot
23 298 €
Väkiluku
139
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
95255Alaniemi

Simo

Mediaanitulot
23 298 €
Väkiluku
67
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Virrat: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle