Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Virrat/34770
Vertaa

Kurjenkylä

34770·Virrat
14 × 18 km

Postinumeroalueella Kurjenkylä (34770), Virrat, asuu 195 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 631 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 29,4 %. Alueen asunnoista 96,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/11 (Virrat)Väkiluku: sija 6/11 (Virrat)
Väkiluku
195-6,7 %(5v)
Mediaanitulot
23 631 €+29,4 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,0 %+5,4 %(5v)
Omistusasunnot
89,5 %
Vuokra: 9,5 %
Lapsiperheet
20,0 %
Yksinasuvat
37,9 %
Työttömyysaste
9,4 %0,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,3 %
65 vuotta täyttäneet: 32,3 %

Tunnusluvut

Alueen Kurjenkylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku195-6,7 %
Mediaanitulot23 631 €+29,4 %
Keski-ikä49,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut22,0 %+5,4 %
Työttömyysaste9,4 %0,0 %
Omistusasunnot89,5 %-
Lapsiperheet20,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,5 %
Vuokra9,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,0 %
Yksinasuvat37,9 %
Muut taloudet42,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Kurjenkylä

Mitkä ovat alueen Kurjenkylä (34770) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 631 €. Muutos 5 vuodessa: +29,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kurjenkylä (34770) on?
195 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,7 %.
Millaista asuminen alueella Kurjenkylä on?
Kotitalouksista 89,5 % asuu omistusasunnossa ja 9,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,7 % pientaloissa.
Miten alue Kurjenkylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Virrat: 4 / 11. Korkeakoulutetut: 22,0 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·34910Äijänneva
  • ·63355Seinäjärvi (Alavus)
  • ·34730Vaskuu
  • ·39880Kihniö Asemanseutu (Kihniö)
  • ·39820Kihniö Keskus (Kihniö)
  • ·34550Itä-Aure (Ylöjärvi)
  • ·61650Kalakoski (Seinäjoki)
  • ·63350Sulkavankylä (Alavus)
  • ·39770Aureskoski (Parkano)
  • ·63370Taipalus (Alavus)
  • ·34930Liedenpohja
  • ·34740Koro

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 020. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 083. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Virrat4. · 11 alueesta

Muut alueet: Virrat

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Virrat
#AlueArvo
1.Vaskivesi3471025 151 €+22,5 %
2.Koro3474024 817 €+46,8 %
3.Toisvesi3497024 746 €+11,3 %
4.Liedenpohja3493023 519 €+25,1 %
5.Virrat Keskus3480023 282 €+19,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
74670Rapakkojoki

Kiuruvesi

Mediaanitulot
23 631 €
Väkiluku
115
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
77600Suonenjoki Keskus

Suonenjoki

Mediaanitulot
23 634 €
Väkiluku
5 909
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
44580Huopanankoski

Viitasaari

Mediaanitulot
23 637 €
Väkiluku
199
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
56800Simpele

Rautjärvi

Mediaanitulot
23 638 €
Väkiluku
2 123
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Virrat: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle