Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Virrat/34980
Vertaa

Killinkoski

34980·Virrat
14 × 14 km

Postinumeroalueella Killinkoski (34980), Virrat, asuu 312 asukasta. Mediaanitulot ovat 19 420 €, asukkaiden keski-ikä on 53,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 13,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 49,7 % on yksinasuvia. Asunnoista 72,2 % on pientaloissa. Väkiluku on pienentynyt 10,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,6 %.

Mediaanitulot: sija 11/11 (Virrat)Väkiluku: sija 3/11 (Virrat)
Väkiluku
312-10,1 %(5v)
Mediaanitulot
19 420 €+19,6 %(5v)
Keski-ikä
53,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
13,8 %-0,5 %(5v)
Omistusasunnot
75,1 %
Vuokra: 23,1 %
Lapsiperheet
11,8 %
Yksinasuvat
49,7 %
Työttömyysaste
21,5 %+2,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,8 %
65 vuotta täyttäneet: 40,1 %

Tunnusluvut

Alueen Killinkoski tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku312-10,1 %
Mediaanitulot19 420 €+19,6 %
Keski-ikä53,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut13,8 %-0,5 %
Työttömyysaste21,5 %+2,0 %
Omistusasunnot75,1 %-
Lapsiperheet11,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus75,1 %
Vuokra23,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo23,9 %
Pientalo72,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,8 %
Yksinasuvat49,7 %
Muut taloudet38,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Killinkoski

Mitkä ovat alueen Killinkoski (34980) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 19 420 €. Muutos 5 vuodessa: +19,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Killinkoski (34980) on?
312 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -10,1 %.
Millaista asuminen alueella Killinkoski on?
Kotitalouksista 75,1 % asuu omistusasunnossa ja 23,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 23,9 % on kerrostaloissa ja 72,2 % pientaloissa.
Miten alue Killinkoski vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Virrat: 11 / 11. Korkeakoulutetut: 13,8 %, keski-ikä: 53,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·34970Toisvesi
  • ·63780Alastaipale (Ähtäri)
  • ·63770Peränne (Ähtäri)
  • ·42870Kotala
  • ·34950Ohtola
  • ·63320Kattelus (Alavus)
  • ·63610Tuuri (Alavus)
  • ·34800Virrat Keskus
  • ·63680Hakojärvi (Alavus)
  • ·42930Katajamäki (Keuruu)
  • ·63910Inhan Tehtaat (Ähtäri)
  • ·34870Visuvesi (Ruovesi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 846. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 704. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Virrat11. · 11 alueesta

Muut alueet: Virrat

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Virrat
#AlueArvo
1.Vaskivesi3471025 151 €+22,5 %
2.Koro3474024 817 €+46,8 %
3.Toisvesi3497024 746 €+11,3 %
4.Kurjenkylä3477023 631 €+29,4 %
5.Liedenpohja3493023 519 €+25,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
77140Huumala

Pieksämäki

Mediaanitulot
19 432 €
Väkiluku
85
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
95160Oijärvi - Lamminperä

Ii

Mediaanitulot
19 432 €
Väkiluku
154
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
52980Ahvenainen

Mäntyharju

Mediaanitulot
19 443 €
Väkiluku
44
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
82655Värtsilä Keskus

Tohmajärvi

Mediaanitulot
19 479 €
Väkiluku
227
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Virrat: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle