Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Nurmijärvi/01830
Vertaa

Lepsämä

01830·Nurmijärvi
7,2 × 8,8 km

Postinumeroalueella Lepsämä (01830), Nurmijärvi, asuu 2 394 asukasta. Mediaanitulot ovat 32 809 €, asukkaiden keski-ikä on 41,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 36,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 96,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on kasvanut 1,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,0 %. Alueen asunnoista 99,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/12 (Nurmijärvi)Väkiluku: sija 6/12 (Nurmijärvi)
Väkiluku
2 394+1,1 %(5v)
Mediaanitulot
32 809 €+16,0 %(5v)
Keski-ikä
41,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
36,8 %+1,4 %(5v)
Omistusasunnot
96,7 %
Vuokra: 2,1 %
Lapsiperheet
32,7 %
Yksinasuvat
19,6 %
Työttömyysaste
6,5 %+2,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,0 %
65 vuotta täyttäneet: 15,8 %

Tunnusluvut

Alueen Lepsämä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 394+1,1 %
Mediaanitulot32 809 €+16,0 %
Keski-ikä41,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut36,8 %+1,4 %
Työttömyysaste6,5 %+2,2 %
Omistusasunnot96,7 %-
Lapsiperheet32,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus96,7 %
Vuokra2,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet32,7 %
Yksinasuvat19,6 %
Muut taloudet47,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Lepsämä

Mitkä ovat alueen Lepsämä (01830) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 32 809 €. Muutos 5 vuodessa: +16,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Lepsämä (01830) on?
2 394 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +1,1 %.
Millaista asuminen alueella Lepsämä on?
Kotitalouksista 96,7 % asuu omistusasunnossa ja 2,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,3 % pientaloissa.
Miten alue Lepsämä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Nurmijärvi: 2 / 12. Korkeakoulutetut: 36,8 %, keski-ikä: 41,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·02980Lakisto (Espoo)
  • ·01800Klaukkala Keskus
  • ·01860Perttula
  • ·02970Kalajärvi (Espoo)
  • ·03320Selki (Vihti)
  • ·05100Röykkä
  • ·01840Klaukkala
  • ·02740Bemböle-Pakankylä (Espoo)
  • ·03300Otalampi (Vihti)
  • ·01820Haikala
  • ·05250Kiljava
  • ·02820Nupuri-Nuuksio (Espoo)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet85. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet668. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Nurmijärvi2. · 12 alueesta

Muut alueet: Nurmijärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Nurmijärvi
#AlueArvo
1.Klaukkala0184032 970 €+9,8 %
2.Haikala0182032 800 €+13,5 %
3.Perttula0186031 791 €+16,8 %
4.Luhtajoki0181031 162 €+10,1 %
5.Röykkä0510030 878 €+14,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
01680Askisto

Vantaa

Mediaanitulot
32 811 €
Väkiluku
2 082
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
01520Tammisto

Vantaa

Mediaanitulot
32 815 €
Väkiluku
7 688
Keski-ikä
36,0 v
Avaa alue →Vertaa
01820Haikala

Nurmijärvi

Mediaanitulot
32 800 €
Väkiluku
3 190
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
02750Sepänkylä-Kuurinniitty

Espoo

Mediaanitulot
32 824 €
Väkiluku
5 940
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hyvinkää|Muuttajalle

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

20. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Nurmijärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle