Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Nurmijärvi/01860
Vertaa

Perttula

01860·Nurmijärvi
11 × 9,9 km

Postinumeroalueella Perttula (01860), Nurmijärvi, asuu 1 949 asukasta. Mediaanitulot ovat 31 791 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 34,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,8 %. Alueen asunnoista 97,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/12 (Nurmijärvi)Väkiluku: sija 8/12 (Nurmijärvi)
Väkiluku
1 949-5,4 %(5v)
Mediaanitulot
31 791 €+16,8 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
34,1 %+1,9 %(5v)
Omistusasunnot
95,0 %
Vuokra: 3,5 %
Lapsiperheet
27,5 %
Yksinasuvat
24,3 %
Työttömyysaste
6,9 %+2,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,5 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,3 %
65 vuotta täyttäneet: 19,2 %

Tunnusluvut

Alueen Perttula tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 949-5,4 %
Mediaanitulot31 791 €+16,8 %
Keski-ikä44,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut34,1 %+1,9 %
Työttömyysaste6,9 %+2,5 %
Omistusasunnot95,0 %-
Lapsiperheet27,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,0 %
Vuokra3,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,1 %
Pientalo97,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet27,5 %
Yksinasuvat24,3 %
Muut taloudet48,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Perttula

Mitkä ovat alueen Perttula (01860) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 31 791 €. Muutos 5 vuodessa: +16,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Perttula (01860) on?
1 949 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,4 %.
Millaista asuminen alueella Perttula on?
Kotitalouksista 95,0 % asuu omistusasunnossa ja 3,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,1 % on kerrostaloissa ja 97,1 % pientaloissa.
Miten alue Perttula vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Nurmijärvi: 4 / 12. Korkeakoulutetut: 34,1 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·05250Kiljava
  • ·01800Klaukkala Keskus
  • ·01820Haikala
  • ·05100Röykkä
  • ·01830Lepsämä
  • ·05200Rajamäki
  • ·01840Klaukkala
  • ·01810Luhtajoki
  • ·02970Kalajärvi (Espoo)
  • ·03320Selki (Vihti)
  • ·01750Keimola (Vantaa)
  • ·02980Lakisto (Espoo)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet143. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet767. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Nurmijärvi4. · 12 alueesta

Muut alueet: Nurmijärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Nurmijärvi
#AlueArvo
1.Klaukkala0184032 970 €+9,8 %
2.Lepsämä0183032 809 €+16,0 %
3.Haikala0182032 800 €+13,5 %
4.Luhtajoki0181031 162 €+10,1 %
5.Röykkä0510030 878 €+14,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
02200Niittykumpu

Espoo

Mediaanitulot
31 780 €
Väkiluku
14 415
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
49200Heinlahti

Pyhtää

Mediaanitulot
31 778 €
Väkiluku
836
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
37560Kulju

Lempäälä

Mediaanitulot
31 806 €
Väkiluku
4 736
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
71480Kurkimäki

Kuopio

Mediaanitulot
31 776 €
Väkiluku
1 174
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hyvinkää|Muuttajalle

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

20. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Nurmijärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle