Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Nurmijärvi

Kaupunki

Nurmijärvi

Nurmijärvi koostuu 12 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 43 929 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 30 855 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 34,9 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
43 929
Mediaanitulot (ka.)
30 855 €
Neliöhinta (ka.)
2 141 €/m²
Keski-ikä (ka.)
42,3 v
Korkeakoulutetut (ka.)
34,9 %
Omistusasunnot (ka.)
84,2 %
Lapsiperheet (ka.)
28,5 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

01800Klaukkala Keskus

Nurmijärvi

1. suurin
Mediaanitulot
29 822 €
Väkiluku
11 355
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
01900Nurmijärvi Keskus

Nurmijärvi

2. suurin
Mediaanitulot
29 075 €
Väkiluku
9 149
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
05200Rajamäki

Nurmijärvi

3. suurin
Mediaanitulot
30 554 €
Väkiluku
7 314
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
01840Klaukkala

Nurmijärvi

4. suurin
Mediaanitulot
32 970 €
Väkiluku
3 824
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
01820Haikala

Nurmijärvi

5. suurin
Mediaanitulot
32 800 €
Väkiluku
3 190
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
01830Lepsämä

Nurmijärvi

6. suurin
Mediaanitulot
32 809 €
Väkiluku
2 394
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Nurmijärvi: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Nurmijärvi

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Nurmijärvi
#AlueArvo
1.Klaukkala0184032 970 €+9,8 %
2.Lepsämä0183032 809 €+16,0 %
3.Haikala0182032 800 €+13,5 %
4.Perttula0186031 791 €+16,8 %
5.Luhtajoki0181031 162 €+10,1 %
6.Röykkä0510030 878 €+14,8 %
7.Nukari0545030 693 €+15,4 %
8.Rajamäki0520030 554 €+17,0 %
9.Palojoki0194030 296 €+12,8 %
10.Klaukkala Keskus0180029 822 €+15,2 %
11.Nurmijärvi Keskus0190029 075 €+14,8 %
12.Kiljava0525027 411 €+19,5 %

Väestönkasvu: Nurmijärvi

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Nurmijärvi
#AlueArvo
1.Klaukkala Keskus01800+19,8 %+19,8 %
2.Rajamäki05200+6,1 %+6,1 %
3.Luhtajoki01810+3,7 %+3,7 %
4.Nurmijärvi Keskus01900+1,3 %+1,3 %
5.Lepsämä01830+1,1 %+1,1 %
6.Palojoki01940+0,9 %+0,9 %
7.Röykkä05100-2,4 %-2,4 %
8.Klaukkala01840-3,6 %-3,6 %
9.Haikala01820-3,9 %-3,9 %
10.Kiljava05250-4,0 %-4,0 %
11.Perttula01860-5,4 %-5,4 %
12.Nukari05450-6,7 %-6,7 %

Kaikki 12 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
01800Klaukkala Keskus01810Luhtajoki01820Haikala01830Lepsämä01840Klaukkala01860Perttula01900Nurmijärvi Keskus01940Palojoki05100Röykkä05200Rajamäki05250Kiljava05450Nukari

Usein kysytyt kysymykset: Nurmijärvi

Kuinka monta asukasta kaupungissa Nurmijärvi on?
Kaupungissa Nurmijärvi asuu yhteensä 43 929 asukasta 12 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Nurmijärvi?
12 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Nurmijärvi?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 30 855 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Klaukkala: 32 970 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Nurmijärvi?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Nurmijärvi on noin 2 141 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 6 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Klaukkala Keskus (2 295 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Nurmijärvi?
Klaukkala (32 970 €), Lepsämä (32 809 €), Haikala (32 800 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Nurmijärvi?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Klaukkala Keskus (+19,8 %), Rajamäki (+6,1 %), Luhtajoki (+3,7 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Nurmijärvi?
Kaupungissa Nurmijärvi on 12 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Nurmijärvi

Kaikki oppaat →

Aluevalintaan Uudellamaalla: Hyvinkään parhaat asuinalueet.

Hyvinkää|Muuttajalle

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

20. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.