Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Espoo/02740
Vertaa

Bemböle-Pakankylä

02740·Espoo
4,6 × 11 km

Postinumeroalueella Bemböle-Pakankylä (02740), Espoo, asuu 3 117 asukasta. Mediaanitulot ovat 32 122 €, asukkaiden keski-ikä on 38,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 47,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 50,6 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 15,6 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 1,7 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 26/45 (Espoo)Väkiluku: sija 35/45 (Espoo)
Väkiluku
3 117-3,7 %(5v)
Mediaanitulot
32 122 €+15,6 %(5v)
Keski-ikä
38,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
47,7 %+3,2 %(5v)
Omistusasunnot
50,6 %
Vuokra: 47,4 %
Lapsiperheet
33,2 %
Yksinasuvat
29,3 %
Työttömyysaste
8,2 %+1,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,7 %
65 vuotta täyttäneet: 10,8 %

Tunnusluvut

Alueen Bemböle-Pakankylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 117-3,7 %
Mediaanitulot32 122 €+15,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)3 341 €/m²-3,7 %
Keski-ikä38,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut47,7 %+3,2 %
Työttömyysaste8,2 %+1,7 %
Omistusasunnot50,6 %-
Lapsiperheet33,2 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 17 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus50,6 %
Vuokra47,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo34,7 %
Pientalo64,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet33,2 %
Yksinasuvat29,3 %
Muut taloudet37,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Bemböle-Pakankylä

Mitkä ovat alueen Bemböle-Pakankylä (02740) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 32 122 €. Muutos 5 vuodessa: +15,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Bemböle-Pakankylä (02740) on?
3 117 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Bemböle-Pakankylä (02740)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 3 341 €/m² (2025). Luku perustuu 17 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -3,7 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Bemböle-Pakankylä on?
Kotitalouksista 50,6 % asuu omistusasunnossa ja 47,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 34,7 % on kerrostaloissa ja 64,7 % pientaloissa.
Miten alue Bemböle-Pakankylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Espoo: 26 / 45. Korkeakoulutetut: 47,7 %, keski-ikä: 38,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·02940Lippajärvi-Järvenperä
  • ·02810Gumböle-Karhusuo
  • ·02820Nupuri-Nuuksio
  • ·02980Lakisto
  • ·02770Espoon Keskus
  • ·02970Kalajärvi
  • ·02760Tuomarila-Suvela
  • ·02340Latokaski
  • ·02920Niipperi
  • ·02750Sepänkylä-Kuurinniitty
  • ·02720Lähderanta
  • ·02700Kauniainen (Kauniainen)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet123. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet559. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Espoo26. · 45 alueesta

Muut alueet: Espoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Espoo
#AlueArvo
1.Westend0216047 267 €+20,7 %
2.Mankkaa0218041 646 €+17,2 %
3.Nöykkiönpuro0230040 331 €+15,4 %
4.Jupperi0273039 981 €+18,3 %
5.Pohjois-Tapiola0213038 711 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
21350Ilmarinen

Lieto

Mediaanitulot
32 139 €
Väkiluku
2 244
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
04420Kyrölä

Järvenpää

Mediaanitulot
32 102 €
Väkiluku
4 319
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
01180Kalkkiranta

Sipoo

Mediaanitulot
32 150 €
Väkiluku
493
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
02260Kaitaa

Espoo

Mediaanitulot
32 171 €
Väkiluku
3 740
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Espoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle