Hyvinkää

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kärkilistat ja linkit alueiden tietoihin.

Lähde: Tilastokeskus, Paavo
  • Hyvinkää
  • asuinalueet
  • muuttaminen
  • postinumero
  • asuminen

Hyvinkää on Uudenmaan pohjoisosan rautatiekaupunki Hangon radan ja pääradan risteyksessä, noin tunnin junamatkan päässä Helsingistä. Asutus jakautuu keskustan kerrostaloalueisiin, pientalolähiöihin ja läntiseen maaseutuun Kytäjän suuntaan.

Hyvinkäällä on 15 postinumeroaluetta, joilla asuu vähintään 200 ihmistä, ja niillä yhteensä 47 388 asukasta. Mediaanitulo on alueilla keskimäärin 28 829 € vuodessa.

Kokosimme Hyvinkään asuinalueet kolmeen listaan: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja suurin lapsiperheiden osuus. Listat auttavat hahmottamaan, miten alueet eroavat toisistaan.

Korkein mediaanitulo Hyvinkäällä

Korkeimman mediaanitulon alueet ovat Hyvinkäällä tyypillisesti omistusasuntovaltaisia pientaloalueita keskustan ulkopuolella. Keskustan vuokra-asuntovaltaisilla alueilla tulotaso jää matalammaksi.

Hyvinkään korkeimman mediaanitulon postinumeroalueet
#AlueMediaanitulot
1Hyvinkää(05440)34 970 €
2Kytäjä(05720)33 239 €
3Martti(05810)31 855 €
4Noppo(05620)31 387 €
5Ridasjärvi(05950)28 904 €
6Mustamännistö(05820)28 885 €
7Hyvinkäänkylä-Vehkoja(05840)28 458 €
8Kirjavatolppa-Kruununpuisto(05830)28 450 €
9Talvisilta(05860)28 174 €
10Hakalanmäki-Hakala(05460)28 136 €

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut €/m², Tilastokeskus. Viiva (–) tarkoittaa, ettei hintaa ole julkaistu, koska kauppoja on liian vähän.

Nopeimmin kasvavat alueet

Väestönkasvu keskittyy harvoille alueille. Osa Hyvinkään postinumeroalueista on väkiluvultaan vakaita tai hieman laskeneita, joten kasvulista jää lyhyeksi.

Hyvinkään nopeimmin kasvavat postinumeroalueet
#AlueKasvu (5 v)
1Hyvinkää(05440)+81,4 %
2Kytäjä(05720)+11,1 %
3Vieremä(05900)+4,2 %
4Hyvinkää Keskus(05800)+3,4 %
5Ridasjärvi(05950)+2,9 %

Eniten lapsiperheitä

Lapsiperhevaltaisimmat alueet ovat keskustan ulkopuolisia pientaloalueita, joilla asuntokunnat ovat keskimääräistä suurempia ja omistusasuminen yleistä.

Hyvinkään lapsiperhevaltaisimmat postinumeroalueet
#AlueLapsiperheiden osuus
1Hyvinkää(05440)46,5 %
2Martti(05810)33,5 %
3Kytäjä(05720)32,1 %
4Noppo(05620)28,4 %
5Mustamännistö(05820)26,0 %
6Hakalanmäki-Hakala(05460)22,7 %
7Hyvinkäänkylä-Vehkoja(05840)21,9 %
8Palopuro(05470)21,4 %
9Talvisilta(05860)20,8 %
10Ridasjärvi(05950)19,8 %

Yhteenveto

  • Hyvinkään korkeimman tulotason alueet painottuvat rauhallisille pientaloalueille, eivät keskustan kerrostalokantaan.
  • Kasvu ei ole tasaista koko kaupungissa. Junayhteys Helsinkiin ja Hämeenlinnaan pitää seudun työmatkaliikenteessä.
  • Perhevaltaisimmat ja tulotasoltaan korkeimmat alueet ovat osin samoja, sillä molempia yhdistää pientalovaltainen asuminen.

Tutustu Hyvinkään alueisiin

Katso kaikki Hyvinkään postinumeroalueet, tee aluetesti tai vertaa kahta aluetta rinnakkain. Naapurikuntia: Nurmijärvi, Tuusula ja Hausjärvi.

Koko maan listat samoista mittareista: suurituloisimmat alueet, nopeimmin kasvavat alueet ja eniten lapsiperheitä. Asuntojen hintataso auttaa hahmottamaan budjettia: selaa koko Suomen edullisimmat ja kalleimmat asuinalueet neliöhinnaltaan. Tulokärjen taustaksi: Suomen rikkaimmat asuinalueet.

Lähde

Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto): mediaanitulo, väestö, väestönkehitys, perherakenne ja asumismuoto, 2024, sekä Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot) neliöhinnan osalta. Lisenssi CC BY 4.0. Mukana ovat alueet, joilla asuu vähintään 200 ihmistä.

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on Hyvinkään paras asuinalue?

Yhtä oikeaa vastausta ei ole. Korkeimman tulotason, nopeimman väestönkasvun ja eniten lapsiperheitä keränneet alueet ovat osin eri alueita. Tältä sivulta näet kaikki kolme listaa ja voit arvioida alueita omista tarpeistasi käsin.

Mistä Hyvinkään aluetiedot ovat peräisin?

Tilastokeskuksen Paavo-aineistosta vuodelta 2024, ja neliöhinnat Osakeasuntojen hinnat -tilastosta. Mukana ovat postinumeroalueet, joilla asuu vähintään 200 ihmistä.

Miten vertaan kahta Hyvinkään aluetta?

Avaa alue listalta sen omalle sivulle tai käytä vertailutyökalua, jolla voit asettaa kaksi aluetta rinnakkain ja nähdä erot tulojen, väestön ja asumisen osalta numeroina.

Vertaa alueita itse

Tämän oppaan luvut perustuvat avoimeen dataan. Aseta sinua kiinnostavat alueet rinnakkain ja katso tulot, väestö, asuminen ja ikärakenne samalla näkymällä.

Avaa aluevertailu

Aiheeseen liittyvät rankingit

Tutustu alueisiin

Tietolähde ja toimitus

Tämän oppaan luvut perustuvat Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon (postinumeroalueittainen avoin tieto), lisenssi CC BY 4.0. Tuotamme sisällön suoraan datasta emmekä esitä arvioita ilman lukuihin perustuvaa taustaa. Kerromme aina, miltä vuodelta luku on ja mitä se mittaa.

Toimitus: Kulmilla.fiLue datan menetelmistä →