Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Espoo/02100
Vertaa

Tapiola

02100·Espoo
3,1 × 2,4 km

Postinumeroalueella Tapiola (02100), Espoo, asuu 6 975 asukasta. Mediaanitulot ovat 34 967 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 66,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 53,6 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 15,4 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 30,5 %. Alueen asunnoista 93,1 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 14/45 (Espoo)Väkiluku: sija 17/45 (Espoo)
Väkiluku
6 975+30,5 %(5v)
Mediaanitulot
34 967 €+15,4 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
66,1 %+1,5 %(5v)
Omistusasunnot
53,7 %
Vuokra: 45,6 %
Lapsiperheet
12,7 %
Yksinasuvat
53,6 %
Työttömyysaste
7,6 %+1,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
19,6 %
65 vuotta täyttäneet: 25,6 %

Tunnusluvut

Alueen Tapiola tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku6 975+30,5 %
Mediaanitulot34 967 €+15,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)5 666 €/m²-1,0 %
Keski-ikä45,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut66,1 %+1,5 %
Työttömyysaste7,6 %+1,9 %
Omistusasunnot53,7 %-
Lapsiperheet12,7 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 214 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus53,7 %
Vuokra45,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo93,1 %
Pientalo6,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,7 %
Yksinasuvat53,6 %
Muut taloudet33,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Tapiola

Mitkä ovat alueen Tapiola (02100) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 34 967 €. Muutos 5 vuodessa: +15,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tapiola (02100) on?
6 975 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +30,5 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Tapiola (02100)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 5 666 €/m² (2025). Luku perustuu 214 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -1,0 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Tapiola on?
Kotitalouksista 53,7 % asuu omistusasunnossa ja 45,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 93,1 % on kerrostaloissa ja 6,5 % pientaloissa.
Miten alue Tapiola vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Espoo: 14 / 45. Korkeakoulutetut: 66,1 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·02110Otsolahti
  • ·02120Länsikorkee-Suvikumpu
  • ·02160Westend
  • ·02130Pohjois-Tapiola
  • ·02140Laajalahti
  • ·02150Otaniemi
  • ·02170Haukilahti
  • ·02180Mankkaa
  • ·02600Etelä-Leppävaara
  • ·02200Niittykumpu
  • ·02610Kilo
  • ·00340Kuusisaari - Lehtisaari (Helsinki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet39. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet216. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Espoo14. · 45 alueesta

Muut alueet: Espoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Espoo
#AlueArvo
1.Westend0216047 267 €+20,7 %
2.Mankkaa0218041 646 €+17,2 %
3.Nöykkiönpuro0230040 331 €+15,4 %
4.Jupperi0273039 981 €+18,3 %
5.Pohjois-Tapiola0213038 711 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
05440Hyvinkää

Hyvinkää

Mediaanitulot
34 970 €
Väkiluku
1 598
Keski-ikä
34,0 v
Avaa alue →Vertaa
15900Jalkaranta

Lahti

Mediaanitulot
34 933 €
Väkiluku
1 819
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
00690Torpparinmäki

Helsinki

Mediaanitulot
34 919 €
Väkiluku
2 818
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
00120Punavuori - Bulevardi

Helsinki

Mediaanitulot
35 106 €
Väkiluku
7 297
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Espoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle