Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Espoo/02130
Vertaa

Pohjois-Tapiola

02130·Espoo
2,4 × 2,5 km

Postinumeroalueella Pohjois-Tapiola (02130), Espoo, asuu 6 723 asukasta. Mediaanitulot ovat 38 711 €, asukkaiden keski-ikä on 41,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 69,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 72,1 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 16,3 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 5,1 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 53,4 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/45 (Espoo)Väkiluku: sija 18/45 (Espoo)
Väkiluku
6 723+5,1 %(5v)
Mediaanitulot
38 711 €+16,3 %(5v)
Keski-ikä
41,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
69,7 %+2,6 %(5v)
Omistusasunnot
72,1 %
Vuokra: 27,3 %
Lapsiperheet
29,6 %
Yksinasuvat
35,1 %
Työttömyysaste
6,5 %+1,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,1 %
65 vuotta täyttäneet: 19,3 %

Tunnusluvut

Alueen Pohjois-Tapiola tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku6 723+5,1 %
Mediaanitulot38 711 €+16,3 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)4 509 €/m²+5,2 %
Keski-ikä41,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut69,7 %+2,6 %
Työttömyysaste6,5 %+1,8 %
Omistusasunnot72,1 %-
Lapsiperheet29,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 201 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus72,1 %
Vuokra27,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo53,4 %
Pientalo46,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet29,6 %
Yksinasuvat35,1 %
Muut taloudet35,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Pohjois-Tapiola

Mitkä ovat alueen Pohjois-Tapiola (02130) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 38 711 €. Muutos 5 vuodessa: +16,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pohjois-Tapiola (02130) on?
6 723 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +5,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Pohjois-Tapiola (02130)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 4 509 €/m² (2025). Luku perustuu 201 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +5,2 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Pohjois-Tapiola on?
Kotitalouksista 72,1 % asuu omistusasunnossa ja 27,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 53,4 % on kerrostaloissa ja 46,5 % pientaloissa.
Miten alue Pohjois-Tapiola vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Espoo: 5 / 45. Korkeakoulutetut: 69,7 %, keski-ikä: 41,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·02140Laajalahti
  • ·02120Länsikorkee-Suvikumpu
  • ·02100Tapiola
  • ·02180Mankkaa
  • ·02110Otsolahti
  • ·02160Westend
  • ·02610Kilo
  • ·02170Haukilahti
  • ·02630Nihtisilta
  • ·02600Etelä-Leppävaara
  • ·02150Otaniemi
  • ·02200Niittykumpu

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet10. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet232. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Espoo5. · 45 alueesta

Muut alueet: Espoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Espoo
#AlueArvo
1.Westend0216047 267 €+20,7 %
2.Mankkaa0218041 646 €+17,2 %
3.Nöykkiönpuro0230040 331 €+15,4 %
4.Jupperi0273039 981 €+18,3 %
5.Friisilä0224038 519 €+5,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
02700Kauniainen

Kauniainen

Mediaanitulot
38 714 €
Väkiluku
10 100
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
00130Kaartinkaupunki

Helsinki

Mediaanitulot
38 690 €
Väkiluku
1 731
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
02240Friisilä

Espoo

Mediaanitulot
38 519 €
Väkiluku
2 726
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
00680Itä-Pakila

Helsinki

Mediaanitulot
38 196 €
Väkiluku
3 610
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Espoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle