Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Espoo/02180
Vertaa

Mankkaa

02180·Espoo
2,3 × 2,4 km

Postinumeroalueella Mankkaa (02180), Espoo, asuu 7 742 asukasta. Mediaanitulot ovat 41 646 €, asukkaiden keski-ikä on 39,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 68,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 84,1 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,2 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 1,6 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 2/45 (Espoo)Väkiluku: sija 14/45 (Espoo)
Väkiluku
7 742-0,5 %(5v)
Mediaanitulot
41 646 €+17,2 %(5v)
Keski-ikä
39,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
68,4 %+2,3 %(5v)
Omistusasunnot
84,1 %
Vuokra: 15,4 %
Lapsiperheet
42,3 %
Yksinasuvat
20,2 %
Työttömyysaste
5,6 %+1,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,0 %
65 vuotta täyttäneet: 14,8 %

Tunnusluvut

Alueen Mankkaa tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku7 742-0,5 %
Mediaanitulot41 646 €+17,2 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)3 988 €/m²+7,5 %
Keski-ikä39,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut68,4 %+2,3 %
Työttömyysaste5,6 %+1,6 %
Omistusasunnot84,1 %-
Lapsiperheet42,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 88 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus84,1 %
Vuokra15,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo6,9 %
Pientalo92,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet42,3 %
Yksinasuvat20,2 %
Muut taloudet37,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Mankkaa

Mitkä ovat alueen Mankkaa (02180) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 41 646 €. Muutos 5 vuodessa: +17,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Mankkaa (02180) on?
7 742 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -0,5 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Mankkaa (02180)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 3 988 €/m² (2025). Luku perustuu 88 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +7,5 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Mankkaa on?
Kotitalouksista 84,1 % asuu omistusasunnossa ja 15,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 6,9 % on kerrostaloissa ja 92,8 % pientaloissa.
Miten alue Mankkaa vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Espoo: 2 / 45. Korkeakoulutetut: 68,4 %, keski-ikä: 39,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·02630Nihtisilta
  • ·02130Pohjois-Tapiola
  • ·02200Niittykumpu
  • ·02120Länsikorkee-Suvikumpu
  • ·02610Kilo
  • ·02140Laajalahti
  • ·02170Haukilahti
  • ·02250Henttaa
  • ·02100Tapiola
  • ·02160Westend
  • ·02620Karakallio
  • ·02210Olari

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet3. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet178. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Espoo2. · 45 alueesta

Muut alueet: Espoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Espoo
#AlueArvo
1.Westend0216047 267 €+20,7 %
2.Nöykkiönpuro0230040 331 €+15,4 %
3.Jupperi0273039 981 €+18,3 %
4.Pohjois-Tapiola0213038 711 €+16,3 %
5.Friisilä0224038 519 €+5,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
02450Sundsberg

Kirkkonummi

Mediaanitulot
41 462 €
Väkiluku
2 558
Keski-ikä
32,0 v
Avaa alue →Vertaa
00830Tammisalo

Helsinki

Mediaanitulot
42 006 €
Väkiluku
2 329
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
00340Kuusisaari - Lehtisaari

Helsinki

Mediaanitulot
40 673 €
Väkiluku
2 028
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
02300Nöykkiönpuro

Espoo

Mediaanitulot
40 331 €
Väkiluku
2 580
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →

Vertaa Mankkaa naapurialueisiin samoilla mittareilla: Pohjois-Haaga, Westend, Mankkaa ja Tammisto asuinalueina.

Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Pohjois-Haaga, Westend, Mankkaa ja Tammisto asuinalueina

Neljä haettua asuinaluetta samoilla mittareilla: väkiluku, tulot, ikä, omistusasuminen, lapsiperheet ja neliöhinta. Linkit kunkin alueen tietoihin.

15. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →

Jatka tästä

Espoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle