Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Järvenpää/04420
Vertaa

Kyrölä

04420·Järvenpää
2,2 × 2,9 km

Postinumeroalueella Kyrölä (04420), Järvenpää, asuu 4 319 asukasta. Mediaanitulot ovat 32 102 €, asukkaiden keski-ikä on 40,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 45,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 78,4 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 16,9 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 8,6 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 85,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/7 (Järvenpää)Väkiluku: sija 4/7 (Järvenpää)
Väkiluku
4 319+8,6 %(5v)
Mediaanitulot
32 102 €+16,9 %(5v)
Keski-ikä
40,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
45,6 %+1,9 %(5v)
Omistusasunnot
78,4 %
Vuokra: 21,2 %
Lapsiperheet
28,7 %
Yksinasuvat
34,4 %
Työttömyysaste
6,6 %+0,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,9 %
65 vuotta täyttäneet: 16,8 %

Tunnusluvut

Alueen Kyrölä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4 319+8,6 %
Mediaanitulot32 102 €+16,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 844 €/m²+11,4 %
Keski-ikä40,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut45,6 %+1,9 %
Työttömyysaste6,6 %+0,8 %
Omistusasunnot78,4 %-
Lapsiperheet28,7 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 58 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus78,4 %
Vuokra21,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo14,7 %
Pientalo85,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet28,7 %
Yksinasuvat34,4 %
Muut taloudet36,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Kyrölä

Mitkä ovat alueen Kyrölä (04420) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 32 102 €. Muutos 5 vuodessa: +16,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kyrölä (04420) on?
4 319 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +8,6 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kyrölä (04420)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 844 €/m² (2025). Luku perustuu 58 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +11,4 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kyrölä on?
Kotitalouksista 78,4 % asuu omistusasunnossa ja 21,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 14,7 % on kerrostaloissa ja 85,1 % pientaloissa.
Miten alue Kyrölä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Järvenpää: 3 / 7. Korkeakoulutetut: 45,6 %, keski-ikä: 40,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·04400Loutti
  • ·04410Järvenpää Keskus
  • ·04230Pihkaniitty (Kerava)
  • ·04200Kerava Keskus (Kerava)
  • ·04220Ahjo-Kaskela (Kerava)
  • ·04460Nummenkylä
  • ·04480Haarajoki
  • ·04430Kinnari-Mikonkorpi
  • ·04310Tuusula Kirkonkylä (Tuusula)
  • ·04340Mattila (Tuusula)
  • ·04260Savio (Kerava)
  • ·04440Jamppa

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet124. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet426. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Järvenpää3. · 7 alueesta

Muut alueet: Järvenpää

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Järvenpää
#AlueArvo
1.Haarajoki0448033 405 €+15,2 %
2.Nummenkylä0446032 575 €+13,5 %
3.Kinnari-Mikonkorpi0443031 597 €+13,4 %
4.Loutti0440028 457 €+15,7 %
5.Järvenpää Keskus0441027 323 €+12,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
02740Bemböle-Pakankylä

Espoo

Mediaanitulot
32 122 €
Väkiluku
3 117
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
21350Ilmarinen

Lieto

Mediaanitulot
32 139 €
Väkiluku
2 244
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
01180Kalkkiranta

Sipoo

Mediaanitulot
32 150 €
Väkiluku
493
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
00840Yliskylä

Helsinki

Mediaanitulot
32 053 €
Väkiluku
8 922
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Järvenpää: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle