Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Järvenpää/04480
Vertaa

Haarajoki

04480·Järvenpää
7,0 × 11 km

Postinumeroalueella Haarajoki (04480), Järvenpää, asuu 2 322 asukasta. Mediaanitulot ovat 33 405 €, asukkaiden keski-ikä on 39,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 38,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 3,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 15,2 %. Alueen asunnoista 95,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/7 (Järvenpää)Väkiluku: sija 6/7 (Järvenpää)
Väkiluku
2 322-3,0 %(5v)
Mediaanitulot
33 405 €+15,2 %(5v)
Keski-ikä
39,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
38,7 %+2,5 %(5v)
Omistusasunnot
89,7 %
Vuokra: 8,7 %
Lapsiperheet
38,6 %
Yksinasuvat
18,5 %
Työttömyysaste
5,9 %+1,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,3 %
65 vuotta täyttäneet: 12,1 %

Tunnusluvut

Alueen Haarajoki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 322-3,0 %
Mediaanitulot33 405 €+15,2 %
Keski-ikä39,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut38,7 %+2,5 %
Työttömyysaste5,9 %+1,8 %
Omistusasunnot89,7 %-
Lapsiperheet38,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,7 %
Vuokra8,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo3,5 %
Pientalo95,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet38,6 %
Yksinasuvat18,5 %
Muut taloudet42,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Haarajoki

Mitkä ovat alueen Haarajoki (04480) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 33 405 €. Muutos 5 vuodessa: +15,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Haarajoki (04480) on?
2 322 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,0 %.
Millaista asuminen alueella Haarajoki on?
Kotitalouksista 89,7 % asuu omistusasunnossa ja 8,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 3,5 % on kerrostaloissa ja 95,1 % pientaloissa.
Miten alue Haarajoki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Järvenpää: 1 / 7. Korkeakoulutetut: 38,7 %, keski-ikä: 39,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·04430Kinnari-Mikonkorpi
  • ·04410Järvenpää Keskus
  • ·04460Nummenkylä
  • ·04420Kyrölä
  • ·04500Kellokoski (Tuusula)
  • ·04400Loutti
  • ·04220Ahjo-Kaskela (Kerava)
  • ·04200Kerava Keskus (Kerava)
  • ·04230Pihkaniitty (Kerava)
  • ·04240Talma (Sipoo)
  • ·04530Ohkola (Mäntsälä)
  • ·04440Jamppa

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet71. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet687. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Järvenpää1. · 7 alueesta

Muut alueet: Järvenpää

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Järvenpää
#AlueArvo
1.Nummenkylä0446032 575 €+13,5 %
2.Kyrölä0442032 102 €+16,9 %
3.Kinnari-Mikonkorpi0443031 597 €+13,4 %
4.Loutti0440028 457 €+15,7 %
5.Järvenpää Keskus0441027 323 €+12,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
20900Moikoinen-Pikisaari

Turku

Mediaanitulot
33 352 €
Väkiluku
10 767
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
05720Kytäjä

Hyvinkää

Mediaanitulot
33 239 €
Väkiluku
613
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
04310Tuusula Kirkonkylä

Tuusula

Mediaanitulot
33 641 €
Väkiluku
2 476
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
02390Sarvvik

Kirkkonummi

Mediaanitulot
33 098 €
Väkiluku
1 330
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Järvenpää: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle