Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Järvenpää/04430
Vertaa

Kinnari-Mikonkorpi

04430·Järvenpää
5,3 × 7,3 km

Postinumeroalueella Kinnari-Mikonkorpi (04430), Järvenpää, asuu 9 790 asukasta. Mediaanitulot ovat 31 597 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 43,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 73,0 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 13,4 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 75,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/7 (Järvenpää)Väkiluku: sija 3/7 (Järvenpää)
Väkiluku
9 790+4,8 %(5v)
Mediaanitulot
31 597 €+13,4 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
43,4 %+1,5 %(5v)
Omistusasunnot
73,0 %
Vuokra: 26,5 %
Lapsiperheet
27,5 %
Yksinasuvat
34,3 %
Työttömyysaste
7,1 %+1,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,5 %
65 vuotta täyttäneet: 18,7 %

Tunnusluvut

Alueen Kinnari-Mikonkorpi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku9 790+4,8 %
Mediaanitulot31 597 €+13,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 711 €/m²+3,3 %
Keski-ikä42,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut43,4 %+1,5 %
Työttömyysaste7,1 %+1,8 %
Omistusasunnot73,0 %-
Lapsiperheet27,5 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 103 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus73,0 %
Vuokra26,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo23,4 %
Pientalo75,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet27,5 %
Yksinasuvat34,3 %
Muut taloudet38,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Kinnari-Mikonkorpi

Mitkä ovat alueen Kinnari-Mikonkorpi (04430) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 31 597 €. Muutos 5 vuodessa: +13,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kinnari-Mikonkorpi (04430) on?
9 790 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +4,8 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kinnari-Mikonkorpi (04430)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 711 €/m² (2025). Luku perustuu 103 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +3,3 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kinnari-Mikonkorpi on?
Kotitalouksista 73,0 % asuu omistusasunnossa ja 26,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 23,4 % on kerrostaloissa ja 75,7 % pientaloissa.
Miten alue Kinnari-Mikonkorpi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Järvenpää: 4 / 7. Korkeakoulutetut: 43,4 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·04480Haarajoki
  • ·04420Kyrölä
  • ·04240Talma (Sipoo)
  • ·04220Ahjo-Kaskela (Kerava)
  • ·04410Järvenpää Keskus
  • ·04170Paippinen (Sipoo)
  • ·04200Kerava Keskus (Kerava)
  • ·04460Nummenkylä
  • ·04230Pihkaniitty (Kerava)
  • ·04400Loutti
  • ·04150Martinkylä (Sipoo)
  • ·04250Alikerava (Kerava)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet158. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet112. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Järvenpää4. · 7 alueesta

Muut alueet: Järvenpää

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Järvenpää
#AlueArvo
1.Haarajoki0448033 405 €+15,2 %
2.Nummenkylä0446032 575 €+13,5 %
3.Kyrölä0442032 102 €+16,9 %
4.Loutti0440028 457 €+15,7 %
5.Järvenpää Keskus0441027 323 €+12,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
99140Köngäs - Hanhivaara

Kittilä

Mediaanitulot
31 590 €
Väkiluku
254
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
60420Impivaara

Seinäjoki

Mediaanitulot
31 605 €
Väkiluku
1 432
Keski-ikä
35,0 v
Avaa alue →Vertaa
02590Lappers

Siuntio

Mediaanitulot
31 608 €
Väkiluku
237
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
33240Tahmela

Tampere

Mediaanitulot
31 609 €
Väkiluku
1 635
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Järvenpää: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle