Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Nurmijärvi/05200
Vertaa

Rajamäki

05200·Nurmijärvi
14 × 7,9 km

Postinumeroalueella Rajamäki (05200), Nurmijärvi, asuu 7 314 asukasta. Mediaanitulot ovat 30 554 €, asukkaiden keski-ikä on 40,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 33,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 77,7 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,0 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 6,1 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 20,9 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 8/12 (Nurmijärvi)Väkiluku: sija 3/12 (Nurmijärvi)
Väkiluku
7 314+6,1 %(5v)
Mediaanitulot
30 554 €+17,0 %(5v)
Keski-ikä
40,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
33,1 %+2,4 %(5v)
Omistusasunnot
77,7 %
Vuokra: 21,8 %
Lapsiperheet
30,7 %
Yksinasuvat
32,9 %
Työttömyysaste
8,3 %+1,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,4 %
65 vuotta täyttäneet: 17,5 %

Tunnusluvut

Alueen Rajamäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku7 314+6,1 %
Mediaanitulot30 554 €+17,0 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 978 €/m²+9,8 %
Keski-ikä40,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut33,1 %+2,4 %
Työttömyysaste8,3 %+1,1 %
Omistusasunnot77,7 %-
Lapsiperheet30,7 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 32 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus77,7 %
Vuokra21,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo20,9 %
Pientalo77,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet30,7 %
Yksinasuvat32,9 %
Muut taloudet36,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Rajamäki

Mitkä ovat alueen Rajamäki (05200) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 30 554 €. Muutos 5 vuodessa: +17,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Rajamäki (05200) on?
7 314 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +6,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Rajamäki (05200)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 978 €/m² (2025). Luku perustuu 32 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +9,8 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Rajamäki on?
Kotitalouksista 77,7 % asuu omistusasunnossa ja 21,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 20,9 % on kerrostaloissa ja 77,4 % pientaloissa.
Miten alue Rajamäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Nurmijärvi: 8 / 12. Korkeakoulutetut: 33,1 %, keski-ikä: 40,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·05250Kiljava
  • ·05620Noppo (Hyvinkää)
  • ·05840Hyvinkäänkylä-Vehkoja (Hyvinkää)
  • ·01860Perttula
  • ·05100Röykkä
  • ·05860Talvisilta (Hyvinkää)
  • ·01900Nurmijärvi Keskus
  • ·05830Kirjavatolppa-Kruununpuisto (Hyvinkää)
  • ·01820Haikala
  • ·01810Luhtajoki
  • ·05900Vieremä (Hyvinkää)
  • ·05460Hakalanmäki-Hakala (Hyvinkää)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet238. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet196. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Nurmijärvi8. · 12 alueesta

Muut alueet: Nurmijärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Nurmijärvi
#AlueArvo
1.Klaukkala0184032 970 €+9,8 %
2.Lepsämä0183032 809 €+16,0 %
3.Haikala0182032 800 €+13,5 %
4.Perttula0186031 791 €+16,8 %
5.Luhtajoki0181031 162 €+10,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
04230Pihkaniitty

Kerava

Mediaanitulot
30 551 €
Väkiluku
7 593
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
00610Käpylä

Helsinki

Mediaanitulot
30 536 €
Väkiluku
7 993
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
07510Vakkola

Askola

Mediaanitulot
30 529 €
Väkiluku
623
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
22810Seglinge

Kumlinge

Mediaanitulot
30 588 €
Väkiluku
37
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hyvinkää|Muuttajalle

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

20. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Nurmijärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle