Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Porvoo/07110
Vertaa

Hinthaara

07110·Porvoo
7,6 × 8,2 km

Postinumeroalueella Hinthaara (07110), Porvoo, asuu 1 400 asukasta. Mediaanitulot ovat 32 363 €, asukkaiden keski-ikä on 40,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 38,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,7 %. Alueen asunnoista 97,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/23 (Porvoo)Väkiluku: sija 8/23 (Porvoo)
Väkiluku
1 400-6,1 %(5v)
Mediaanitulot
32 363 €+18,7 %(5v)
Keski-ikä
40,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
38,0 %+4,1 %(5v)
Omistusasunnot
92,7 %
Vuokra: 5,1 %
Lapsiperheet
33,6 %
Yksinasuvat
24,4 %
Työttömyysaste
6,2 %+1,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,5 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,6 %
65 vuotta täyttäneet: 16,2 %

Tunnusluvut

Alueen Hinthaara tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 400-6,1 %
Mediaanitulot32 363 €+18,7 %
Keski-ikä40,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut38,0 %+4,1 %
Työttömyysaste6,2 %+1,3 %
Omistusasunnot92,7 %-
Lapsiperheet33,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,7 %
Vuokra5,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,5 %
Pientalo97,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet33,6 %
Yksinasuvat24,4 %
Muut taloudet42,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Hinthaara

Mitkä ovat alueen Hinthaara (07110) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 32 363 €. Muutos 5 vuodessa: +18,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hinthaara (07110) on?
1 400 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,1 %.
Millaista asuminen alueella Hinthaara on?
Kotitalouksista 92,7 % asuu omistusasunnossa ja 5,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,5 % on kerrostaloissa ja 97,6 % pientaloissa.
Miten alue Hinthaara vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Porvoo: 3 / 23. Korkeakoulutetut: 38,0 %, keski-ikä: 40,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·06830Kulloonkylä
  • ·07130Anttila
  • ·07150Laukkoski (Pornainen)
  • ·07220Kaarenkylä
  • ·06500Saksala-Suomenkylä
  • ·06750Tolkkinen
  • ·07170Keski-Pornainen (Pornainen)
  • ·07230Monninkylä (Askola)
  • ·01190Box (Sipoo)
  • ·06450Eestinmäki-Ernestas
  • ·06880Kärrby (Sipoo)
  • ·07510Vakkola (Askola)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet100. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet928. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Porvoo3. · 23 alueesta

Muut alueet: Porvoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Porvoo
#AlueArvo
1.Tolkkinen0675033 923 €+19,4 %
2.Kulloonkylä0683033 008 €+21,8 %
3.Sannainen0731031 370 €+17,8 %
4.Hamari0665030 990 €+15,3 %
5.Saksala-Suomenkylä0650030 832 €+19,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
01420Päiväkumpu

Vantaa

Mediaanitulot
32 360 €
Väkiluku
3 122
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
33920Toivio

Pirkkala

Mediaanitulot
32 358 €
Väkiluku
1 247
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
00250Taka-Töölö

Helsinki

Mediaanitulot
32 339 €
Väkiluku
11 597
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
20960Kakskerta

Turku

Mediaanitulot
32 329 €
Väkiluku
1 409
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Porvoo|Muuttajalle

Porvoon parhaat asuinalueet 2026

Porvoon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

29. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Porvoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle