Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Askola/07230
Vertaa

Monninkylä

07230·Askola
9,8 × 7,8 km

Postinumeroalueella Monninkylä (07230), Askola, asuu 1 481 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 057 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 82,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 15,8 %. Alueen asunnoista 94,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/7 (Askola)Väkiluku: sija 1/7 (Askola)
Väkiluku
1 481-7,0 %(5v)
Mediaanitulot
29 057 €+15,8 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,7 %+1,2 %(5v)
Omistusasunnot
82,7 %
Vuokra: 15,7 %
Lapsiperheet
25,9 %
Yksinasuvat
35,8 %
Työttömyysaste
6,3 %+1,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,6 %
65 vuotta täyttäneet: 23,5 %

Tunnusluvut

Alueen Monninkylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 481-7,0 %
Mediaanitulot29 057 €+15,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 374 €/m²-1,1 %
Keski-ikä44,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut27,7 %+1,2 %
Työttömyysaste6,3 %+1,2 %
Omistusasunnot82,7 %-
Lapsiperheet25,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 6 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus82,7 %
Vuokra15,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,8 %
Pientalo94,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet25,9 %
Yksinasuvat35,8 %
Muut taloudet38,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Monninkylä

Mitkä ovat alueen Monninkylä (07230) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 057 €. Muutos 5 vuodessa: +15,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Monninkylä (07230) on?
1 481 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Monninkylä (07230)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 374 €/m² (2025). Luku perustuu 6 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -1,1 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Monninkylä on?
Kotitalouksista 82,7 % asuu omistusasunnossa ja 15,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,8 % on kerrostaloissa ja 94,8 % pientaloissa.
Miten alue Monninkylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Askola: 4 / 7. Korkeakoulutetut: 27,7 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07220Kaarenkylä (Porvoo)
  • ·07170Keski-Pornainen (Pornainen)
  • ·07510Vakkola
  • ·07150Laukkoski (Pornainen)
  • ·04630Sääksjärvi (Mäntsälä)
  • ·07550Torpinkylä (Pukkila)
  • ·07530Onkimaa
  • ·07110Hinthaara (Porvoo)
  • ·07130Anttila (Porvoo)
  • ·06500Saksala-Suomenkylä (Porvoo)
  • ·04660Numminen (Mäntsälä)
  • ·07560Pukkila Keskus (Pukkila)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet449. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet905. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Askola4. · 7 alueesta

Muut alueet: Askola

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Askola
#AlueArvo
1.Vakkola0751030 529 €+23,3 %
2.Tiilää0758029 601 €+29,2 %
3.Askola Kirkonkylä0750029 226 €+18,9 %
4.Huuvari-Tiilää0759029 024 €+16,1 %
5.Onkimaa0753028 283 €+16,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
04920Saarentaus

Mäntsälä

Mediaanitulot
29 057 €
Väkiluku
307
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
26910Unaja

Rauma

Mediaanitulot
29 059 €
Väkiluku
608
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
39380Lavajärvi

Hämeenkyrö

Mediaanitulot
29 062 €
Väkiluku
165
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
70260Julkula

Kuopio

Mediaanitulot
29 062 €
Väkiluku
2 629
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Loviisa|Muuttajalle

Loviisan parhaat asuinalueet 2026

Loviisan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

27. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Askola: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle