Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Porvoo/07130
Vertaa

Anttila

07130·Porvoo
6,7 × 6,2 km

Postinumeroalueella Anttila (07130), Porvoo, asuu 599 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 295 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 34,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 20,0 %. Alueen asunnoista 98,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 14/23 (Porvoo)Väkiluku: sija 13/23 (Porvoo)
Väkiluku
599-8,0 %(5v)
Mediaanitulot
29 295 €+20,0 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
34,1 %+1,9 %(5v)
Omistusasunnot
95,7 %
Vuokra: 2,0 %
Lapsiperheet
21,5 %
Yksinasuvat
26,6 %
Työttömyysaste
8,2 %+2,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,3 %
65 vuotta täyttäneet: 25,0 %

Tunnusluvut

Alueen Anttila tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku599-8,0 %
Mediaanitulot29 295 €+20,0 %
Keski-ikä47,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut34,1 %+1,9 %
Työttömyysaste8,2 %+2,2 %
Omistusasunnot95,7 %-
Lapsiperheet21,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,7 %
Vuokra2,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,4 %
Pientalo98,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,5 %
Yksinasuvat26,6 %
Muut taloudet51,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Anttila

Mitkä ovat alueen Anttila (07130) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 295 €. Muutos 5 vuodessa: +20,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Anttila (07130) on?
599 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,0 %.
Millaista asuminen alueella Anttila on?
Kotitalouksista 95,7 % asuu omistusasunnossa ja 2,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,4 % on kerrostaloissa ja 98,2 % pientaloissa.
Miten alue Anttila vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Porvoo: 14 / 23. Korkeakoulutetut: 34,1 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07150Laukkoski (Pornainen)
  • ·01190Box (Sipoo)
  • ·07110Hinthaara
  • ·06830Kulloonkylä
  • ·04130Sipoo (Sipoo)
  • ·07170Keski-Pornainen (Pornainen)
  • ·07220Kaarenkylä
  • ·01150Söderkulla (Sipoo)
  • ·01180Kalkkiranta (Sipoo)
  • ·06880Kärrby (Sipoo)
  • ·07230Monninkylä (Askola)
  • ·06750Tolkkinen

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet405. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 323. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Porvoo14. · 23 alueesta

Muut alueet: Porvoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Porvoo
#AlueArvo
1.Tolkkinen0675033 923 €+19,4 %
2.Kulloonkylä0683033 008 €+21,8 %
3.Hinthaara0711032 363 €+18,7 %
4.Sannainen0731031 370 €+17,8 %
5.Hamari0665030 990 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
15320Ahtiala

Lahti

Mediaanitulot
29 291 €
Väkiluku
3 058
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
13900Pekola

Hattula

Mediaanitulot
29 291 €
Väkiluku
871
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
50800Annilanselkä

Mikkeli

Mediaanitulot
29 287 €
Väkiluku
520
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
02550Evitskog

Kirkkonummi

Mediaanitulot
29 284 €
Väkiluku
858
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Porvoo|Muuttajalle

Porvoon parhaat asuinalueet 2026

Porvoon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

29. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Porvoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle