Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Porvoo

Kaupunki

Porvoo

Porvoo koostuu 23 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 50 954 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 29 644 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 34,9 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
50 954
Mediaanitulot (ka.)
29 644 €
Neliöhinta (ka.)
2 588 €/m²
Keski-ikä (ka.)
46,4 v
Korkeakoulutetut (ka.)
34,9 %
Omistusasunnot (ka.)
82,6 %
Lapsiperheet (ka.)
23,5 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

06100Porvoo Keskus

Porvoo

1. suurin
Mediaanitulot
28 717 €
Väkiluku
19 272
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
06400Gammelbacka

Porvoo

2. suurin
Mediaanitulot
28 704 €
Väkiluku
7 718
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
06150Kevätkumpu

Porvoo

3. suurin
Mediaanitulot
27 472 €
Väkiluku
6 845
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
06200Porvoo itäinen

Porvoo

4. suurin
Mediaanitulot
29 937 €
Väkiluku
2 489
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
06750Tolkkinen

Porvoo

5. suurin
Mediaanitulot
33 923 €
Väkiluku
2 071
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
06450Eestinmäki-Ernestas

Porvoo

6. suurin
Mediaanitulot
30 014 €
Väkiluku
2 030
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Porvoo: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Porvoo

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Porvoo
#AlueArvo
1.Tolkkinen0675033 923 €+19,4 %
2.Kulloonkylä0683033 008 €+21,8 %
3.Hinthaara0711032 363 €+18,7 %
4.Sannainen0731031 370 €+17,8 %
5.Hamari0665030 990 €+15,3 %
6.Saksala-Suomenkylä0650030 832 €+19,2 %
7.Jakari-Sannäs0732030 783 €+19,1 %
8.Kerkkoo0653030 372 €+15,0 %
9.Gäddrag0735030 055 €+16,3 %
10.Eestinmäki-Ernestas0645030 014 €+15,3 %
11.Porvoo itäinen0620029 937 €+17,0 %
12.Ilola0728029 819 €+16,7 %
13.Emäsalo0695029 326 €+19,6 %
14.Anttila0713029 295 €+20,0 %
15.Tirmo0736028 869 €+5,2 %
16.Porvoo Keskus0610028 717 €+17,9 %
17.Gammelbacka0640028 704 €+18,2 %
18.Voolahti0745028 549 €+20,6 %
19.Kaarenkylä0722028 090 €+16,1 %
20.Kråkö0741027 629 €+22,3 %
21.Kevätkumpu0615027 472 €+20,2 %
22.Suurpellinki0739026 207 €+25,5 %
23.Pellinki0737025 490 €+24,1 %

Väestönkasvu: Porvoo

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Porvoo
#AlueArvo
1.Kevätkumpu06150+12,3 %+12,3 %
2.Tolkkinen06750+11,0 %+11,0 %
3.Gammelbacka06400+4,9 %+4,9 %
4.Voolahti07450+4,8 %+4,8 %
5.Pellinki07370+4,4 %+4,4 %
6.Emäsalo06950+2,4 %+2,4 %
7.Porvoo Keskus06100+2,0 %+2,0 %
8.Eestinmäki-Ernestas06450+1,7 %+1,7 %
9.Jakari-Sannäs073200,0 %
10.Gäddrag073500,0 %
11.Kaarenkylä072200,0 %
12.Porvoo itäinen06200-1,2 %-1,2 %
13.Sannainen07310-2,5 %-2,5 %
14.Kråkö07410-2,6 %-2,6 %
15.Kerkkoo06530-2,7 %-2,7 %
16.Saksala-Suomenkylä06500-3,4 %-3,4 %
17.Hamari06650-4,4 %-4,4 %
18.Ilola07280-5,2 %-5,2 %
19.Hinthaara07110-6,1 %-6,1 %
20.Kulloonkylä06830-6,2 %-6,2 %
21.Anttila07130-8,0 %-8,0 %
22.Tirmo07360-10,3 %-10,3 %
23.Suurpellinki07390-12,6 %-12,6 %

Kaikki 23 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
06100Porvoo Keskus06150Kevätkumpu06200Porvoo itäinen06400Gammelbacka06450Eestinmäki-Ernestas06500Saksala-Suomenkylä06530Kerkkoo06650Hamari06750Tolkkinen06830Kulloonkylä06950Emäsalo07110Hinthaara07130Anttila07220Kaarenkylä07280Ilola07310Sannainen07320Jakari-Sannäs07350Gäddrag07360Tirmo07370Pellinki07390Suurpellinki07410Kråkö07450Voolahti

Usein kysytyt kysymykset: Porvoo

Kuinka monta asukasta kaupungissa Porvoo on?
Kaupungissa Porvoo asuu yhteensä 50 954 asukasta 23 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Porvoo?
23 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Porvoo?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 29 644 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Tolkkinen: 33 923 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Porvoo?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Porvoo on noin 2 588 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 7 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Porvoo Keskus (2 871 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Porvoo?
Tolkkinen (33 923 €), Kulloonkylä (33 008 €), Hinthaara (32 363 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Porvoo?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Kevätkumpu (+12,3 %), Tolkkinen (+11,0 %), Gammelbacka (+4,9 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Porvoo?
Kaupungissa Porvoo on 23 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Porvoo

Kaikki oppaat →

Aluevalintaan Itä-Uudellamaalla: Porvoon parhaat asuinalueet.

Porvoo|Muuttajalle

Porvoon parhaat asuinalueet 2026

Porvoon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

29. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.