Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mäntsälä/04630
Vertaa

Sääksjärvi

04630·Mäntsälä
9,8 × 14 km

Postinumeroalueella Sääksjärvi (04630), Mäntsälä, asuu 785 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 621 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 96,1 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 21,5 %. Alueen asunnoista 99,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/12 (Mäntsälä)Väkiluku: sija 6/12 (Mäntsälä)
Väkiluku
785-5,3 %(5v)
Mediaanitulot
29 621 €+21,5 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,9 %+1,7 %(5v)
Omistusasunnot
96,1 %
Vuokra: 1,8 %
Lapsiperheet
23,7 %
Yksinasuvat
28,2 %
Työttömyysaste
9,8 %+1,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,9 %
65 vuotta täyttäneet: 21,4 %

Tunnusluvut

Alueen Sääksjärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku785-5,3 %
Mediaanitulot29 621 €+21,5 %
Keski-ikä44,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut23,9 %+1,7 %
Työttömyysaste9,8 %+1,1 %
Omistusasunnot96,1 %-
Lapsiperheet23,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus96,1 %
Vuokra1,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,7 %
Yksinasuvat28,2 %
Muut taloudet48,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Sääksjärvi

Mitkä ovat alueen Sääksjärvi (04630) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 621 €. Muutos 5 vuodessa: +21,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Sääksjärvi (04630) on?
785 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,3 %.
Millaista asuminen alueella Sääksjärvi on?
Kotitalouksista 96,1 % asuu omistusasunnossa ja 1,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,5 % pientaloissa.
Miten alue Sääksjärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mäntsälä: 5 / 12. Korkeakoulutetut: 23,9 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·04600Mäntsälä Keskus
  • ·07230Monninkylä (Askola)
  • ·07550Torpinkylä (Pukkila)
  • ·04820Kaukalampi
  • ·04660Numminen
  • ·07510Vakkola (Askola)
  • ·07170Keski-Pornainen (Pornainen)
  • ·07560Pukkila Keskus (Pukkila)
  • ·04920Saarentaus
  • ·07220Kaarenkylä (Porvoo)
  • ·04840Hautjärvi
  • ·07530Onkimaa (Askola)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet347. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 200. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mäntsälä5. · 12 alueesta

Muut alueet: Mäntsälä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mäntsälä
#AlueArvo
1.Kaunismäki0462032 467 €+12,2 %
2.Ohkola0453031 676 €+19,7 %
3.Kaukalampi0482030 743 €+15,6 %
4.Numminen0466029 750 €+15,0 %
5.Hirvihaara0468029 386 €+13,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
12520Kormu

Loppi

Mediaanitulot
29 621 €
Väkiluku
471
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
14240Väli-Janakkala

Janakkala

Mediaanitulot
29 623 €
Väkiluku
866
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
91510Rova

Muhos

Mediaanitulot
29 627 €
Väkiluku
444
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
47110Löytty

Kouvola

Mediaanitulot
29 610 €
Väkiluku
65
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Mäntsälä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle