Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mäntsälä/04920
Vertaa

Saarentaus

04920·Mäntsälä
7,5 × 5,7 km

Postinumeroalueella Saarentaus (04920), Mäntsälä, asuu 307 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 057 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 13,7 %. Alueen asunnoista 94,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/12 (Mäntsälä)Väkiluku: sija 8/12 (Mäntsälä)
Väkiluku
307-7,5 %(5v)
Mediaanitulot
29 057 €+13,7 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,0 %+2,0 %(5v)
Omistusasunnot
90,8 %
Vuokra: 8,5 %
Lapsiperheet
21,1 %
Yksinasuvat
36,6 %
Työttömyysaste
14,6 %+2,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,5 %
65 vuotta täyttäneet: 18,2 %

Tunnusluvut

Alueen Saarentaus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku307-7,5 %
Mediaanitulot29 057 €+13,7 %
Keski-ikä45,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut25,0 %+2,0 %
Työttömyysaste14,6 %+2,1 %
Omistusasunnot90,8 %-
Lapsiperheet21,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,8 %
Vuokra8,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,2 %
Pientalo94,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,1 %
Yksinasuvat36,6 %
Muut taloudet42,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Saarentaus

Mitkä ovat alueen Saarentaus (04920) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 057 €. Muutos 5 vuodessa: +13,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Saarentaus (04920) on?
307 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,5 %.
Millaista asuminen alueella Saarentaus on?
Kotitalouksista 90,8 % asuu omistusasunnossa ja 8,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,2 % on kerrostaloissa ja 94,1 % pientaloissa.
Miten alue Saarentaus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mäntsälä: 7 / 12. Korkeakoulutetut: 25,0 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·04820Kaukalampi
  • ·04940Levanto
  • ·16540Mertie (Kärkölä)
  • ·04840Hautjärvi
  • ·04600Mäntsälä Keskus
  • ·04740Sälinkää
  • ·16510Luhtikylä (Orimattila)
  • ·04630Sääksjärvi
  • ·16600Järvelä (Kärkölä)
  • ·04620Kaunismäki
  • ·04770Sahakylä
  • ·07560Pukkila Keskus (Pukkila)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet449. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 714. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mäntsälä7. · 12 alueesta

Muut alueet: Mäntsälä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mäntsälä
#AlueArvo
1.Kaunismäki0462032 467 €+12,2 %
2.Ohkola0453031 676 €+19,7 %
3.Kaukalampi0482030 743 €+15,6 %
4.Numminen0466029 750 €+15,0 %
5.Sääksjärvi0463029 621 €+21,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
07230Monninkylä

Askola

Mediaanitulot
29 057 €
Väkiluku
1 481
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
26910Unaja

Rauma

Mediaanitulot
29 059 €
Väkiluku
608
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
39380Lavajärvi

Hämeenkyrö

Mediaanitulot
29 062 €
Väkiluku
165
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
70260Julkula

Kuopio

Mediaanitulot
29 062 €
Väkiluku
2 629
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Mäntsälä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle