Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Loviisa/07870
Vertaa

Skinnarby

07870·Loviisa
11 × 8,0 km

Postinumeroalueella Skinnarby (07870), Loviisa, asuu 375 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 091 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 34,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 21,5 %. Korkeakoulutettujen osuus on noussut 3,1 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 7/19 (Loviisa)Väkiluku: sija 13/19 (Loviisa)
Väkiluku
375-9,6 %(5v)
Mediaanitulot
27 091 €+21,5 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
34,2 %+3,1 %(5v)
Omistusasunnot
95,2 %
Vuokra: 2,1 %
Lapsiperheet
16,0 %
Yksinasuvat
36,7 %
Työttömyysaste
7,5 %+0,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,3 %
65 vuotta täyttäneet: 29,9 %

Tunnusluvut

Alueen Skinnarby tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku375-9,6 %
Mediaanitulot27 091 €+21,5 %
Keski-ikä50,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut34,2 %+3,1 %
Työttömyysaste7,5 %+0,4 %
Omistusasunnot95,2 %-
Lapsiperheet16,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,2 %
Vuokra2,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet16,0 %
Yksinasuvat36,7 %
Muut taloudet47,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Skinnarby

Mitkä ovat alueen Skinnarby (07870) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 091 €. Muutos 5 vuodessa: +21,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Skinnarby (07870) on?
375 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,6 %.
Millaista asuminen alueella Skinnarby on?
Kotitalouksista 95,2 % asuu omistusasunnossa ja 2,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,1 % pientaloissa.
Miten alue Skinnarby vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Loviisa: 7 / 19. Korkeakoulutetut: 34,2 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07945Kuggom
  • ·07800Lapinjärvi Keskus (Lapinjärvi)
  • ·07850Heikinkylä (Lapinjärvi)
  • ·07810Ingermaninkylä (Lapinjärvi)
  • ·07900Loviisa Keskus
  • ·07940Määrlahti
  • ·07920Etelä-Harju
  • ·07880Liljendal Keskus
  • ·07830Pukaro (Lapinjärvi)
  • ·07840Lindkoski (Lapinjärvi)
  • ·07955Tesjoki
  • ·07930Pernaja Kirkonkylä

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet895. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 597. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Loviisa7. · 19 alueesta

Muut alueet: Loviisa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Loviisa
#AlueArvo
1.Koskenkylän saha-alue0770029 429 €+17,1 %
2.Gammelby0774029 039 €+17,7 %
3.Härkäpää0778028 409 €+36,7 %
4.Malmgård0772028 211 €+19,1 %
5.Tesjoki0795527 754 €+20,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
91100Ii Keskus

Ii

Mediaanitulot
27 091 €
Väkiluku
6 688
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
32520Latva

Oripää

Mediaanitulot
27 084 €
Väkiluku
139
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
01340Leinelä

Vantaa

Mediaanitulot
27 104 €
Väkiluku
2 544
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
95710Naamijoki

Pello

Mediaanitulot
27 105 €
Väkiluku
36
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Loviisa|Muuttajalle

Loviisan parhaat asuinalueet 2026

Loviisan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

27. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Loviisa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle