Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hausjärvi/12170
Vertaa

Hietoinen

12170·Hausjärvi
7,4 × 10 km

Postinumeroalueella Hietoinen (12170), Hausjärvi, asuu 193 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 202 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,6 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 35,1 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 7,4 prosenttiyksikköä. Väkiluku on pienentynyt 4,0 % viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 5/7 (Hausjärvi)Väkiluku: sija 7/7 (Hausjärvi)
Väkiluku
193-4,0 %(5v)
Mediaanitulot
27 202 €+35,1 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,6 %+7,4 %(5v)
Omistusasunnot
94,6 %
Vuokra: 4,3 %
Lapsiperheet
12,9 %
Yksinasuvat
36,6 %
Työttömyysaste
10,0 %+4,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,2 %
65 vuotta täyttäneet: 38,9 %

Tunnusluvut

Alueen Hietoinen tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku193-4,0 %
Mediaanitulot27 202 €+35,1 %
Keski-ikä54,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut25,6 %+7,4 %
Työttömyysaste10,0 %+4,3 %
Omistusasunnot94,6 %-
Lapsiperheet12,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,6 %
Vuokra4,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,9 %
Yksinasuvat36,6 %
Muut taloudet50,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Hietoinen

Mitkä ovat alueen Hietoinen (12170) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 202 €. Muutos 5 vuodessa: +35,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hietoinen (12170) on?
193 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,0 %.
Millaista asuminen alueella Hietoinen on?
Kotitalouksista 94,6 % asuu omistusasunnossa ja 4,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,4 % pientaloissa.
Miten alue Hietoinen vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hausjärvi: 5 / 7. Korkeakoulutetut: 25,6 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·12130Mommila
  • ·14140Jokimaa (Janakkala)
  • ·16900Lammi kk (Hämeenlinna)
  • ·16800Hämeenkoski (Hollola)
  • ·12100Oitti
  • ·12210Hausjärvi kk
  • ·16670Lappila (Kärkölä)
  • ·12240Hikiä
  • ·12350Turkhauta
  • ·16610Kärkölä kk (Kärkölä)
  • ·14810Pohjoinen (Hämeenlinna)
  • ·14200Turenki (Janakkala)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet862. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 095. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hausjärvi5. · 7 alueesta

Muut alueet: Hausjärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hausjärvi
#AlueArvo
1.Hikiä1224030 073 €+17,5 %
2.Hausjärvi kk1221028 424 €+17,2 %
3.Turkhauta1235027 644 €+18,5 %
4.Mommila1213027 593 €+23,2 %
5.Ryttylä1231026 610 €+17,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
28260Harjunpää

Ulvila

Mediaanitulot
27 202 €
Väkiluku
929
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
52110Majavesi

Mikkeli

Mediaanitulot
27 202 €
Väkiluku
383
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
70420Päiväranta

Kuopio

Mediaanitulot
27 199 €
Väkiluku
2 548
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
10960Hanko Pohjoinen

Hanko

Mediaanitulot
27 207 €
Väkiluku
1 533
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hyvinkää|Muuttajalle

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

20. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Hausjärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle