Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ulvila/28260
Vertaa

Harjunpää

28260·Ulvila
7,0 × 7,1 km

Postinumeroalueella Harjunpää (28260), Ulvila, asuu 929 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 202 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 30,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 4,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 21,5 %. Alueen asunnoista 95,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/7 (Ulvila)Väkiluku: sija 3/7 (Ulvila)
Väkiluku
929-4,7 %(5v)
Mediaanitulot
27 202 €+21,5 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
30,9 %+2,1 %(5v)
Omistusasunnot
91,8 %
Vuokra: 6,7 %
Lapsiperheet
25,9 %
Yksinasuvat
28,4 %
Työttömyysaste
7,5 %-4,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,1 %
65 vuotta täyttäneet: 25,3 %

Tunnusluvut

Alueen Harjunpää tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku929-4,7 %
Mediaanitulot27 202 €+21,5 %
Keski-ikä43,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut30,9 %+2,1 %
Työttömyysaste7,5 %-4,5 %
Omistusasunnot91,8 %-
Lapsiperheet25,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,8 %
Vuokra6,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo3,4 %
Pientalo95,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet25,9 %
Yksinasuvat28,4 %
Muut taloudet45,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Harjunpää

Mitkä ovat alueen Harjunpää (28260) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 202 €. Muutos 5 vuodessa: +21,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Harjunpää (28260) on?
929 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,7 %.
Millaista asuminen alueella Harjunpää on?
Kotitalouksista 91,8 % asuu omistusasunnossa ja 6,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 3,4 % on kerrostaloissa ja 95,0 % pientaloissa.
Miten alue Harjunpää vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ulvila: 3 / 7. Korkeakoulutetut: 30,9 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·28450Vanha-Ulvila
  • ·28240Isojoenranta (Pori)
  • ·28220Ruosniemi (Pori)
  • ·29600Noormarkku Keskus (Pori)
  • ·29310Kaasmarkku
  • ·28330Koivistonluoto (Pori)
  • ·28300Kalaholma-Väinölä (Pori)
  • ·29350Palus
  • ·28370Sampola (Pori)
  • ·28360Vanhakoivisto (Pori)
  • ·28430Kartano-Harmaalinna (Pori)
  • ·28200Toejoki (Pori)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet862. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 125. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ulvila3. · 7 alueesta

Muut alueet: Ulvila

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ulvila
#AlueArvo
1.Leineperi2932028 104 €+29,9 %
2.Kaasmarkku2931027 467 €+23,8 %
3.Vanha-Ulvila2845026 829 €+18,1 %
4.Ulvila Keskus2840026 325 €+17,5 %
5.Kullaa Keskus2934024 279 €+18,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
12170Hietoinen

Hausjärvi

Mediaanitulot
27 202 €
Väkiluku
193
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
52110Majavesi

Mikkeli

Mediaanitulot
27 202 €
Väkiluku
383
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
70420Päiväranta

Kuopio

Mediaanitulot
27 199 €
Väkiluku
2 548
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
10960Hanko Pohjoinen

Hanko

Mediaanitulot
27 207 €
Väkiluku
1 533
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Pori|Muuttajalle

Porin parhaat asuinalueet 2026

Porin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

4. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Ulvila: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle