Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hämeenlinna/13220
Vertaa

Sairio

13220·Hämeenlinna
3,0 × 3,5 km

Postinumeroalueella Sairio (13220), Hämeenlinna, asuu 1 823 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 807 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 49,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 80,5 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 19,1 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 0,7 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 4/27 (Hämeenlinna)Väkiluku: sija 11/27 (Hämeenlinna)
Väkiluku
1 823+0,9 %(5v)
Mediaanitulot
29 807 €+19,1 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
49,3 %+3,6 %(5v)
Omistusasunnot
80,5 %
Vuokra: 18,5 %
Lapsiperheet
20,9 %
Yksinasuvat
34,8 %
Työttömyysaste
9,2 %+0,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,4 %
65 vuotta täyttäneet: 28,7 %

Tunnusluvut

Alueen Sairio tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 823+0,9 %
Mediaanitulot29 807 €+19,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 641 €/m²-1,9 %
Keski-ikä47,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut49,3 %+3,6 %
Työttömyysaste9,2 %+0,7 %
Omistusasunnot80,5 %-
Lapsiperheet20,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 15 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus80,5 %
Vuokra18,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo36,4 %
Pientalo62,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,9 %
Yksinasuvat34,8 %
Muut taloudet44,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Sairio

Mitkä ovat alueen Sairio (13220) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 807 €. Muutos 5 vuodessa: +19,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Sairio (13220) on?
1 823 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +0,9 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Sairio (13220)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 641 €/m² (2025). Luku perustuu 15 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -1,9 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Sairio on?
Kotitalouksista 80,5 % asuu omistusasunnossa ja 18,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 36,4 % on kerrostaloissa ja 62,8 % pientaloissa.
Miten alue Sairio vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hämeenlinna: 4 / 27. Korkeakoulutetut: 49,3 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·13200Keinusaari
  • ·13100Hämeenlinna Keskus
  • ·13900Pekola (Hattula)
  • ·13210Hätilä
  • ·13600Ojoinen
  • ·13110Kantola
  • ·13250Katuma
  • ·13130Kauriala
  • ·13430Hattelmala
  • ·13270Ruununmylly
  • ·13880Rahkoila (Hattula)
  • ·13300Käikälä

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet320. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet809. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hämeenlinna4. · 27 alueesta

Muut alueet: Hämeenlinna

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hämeenlinna
#AlueArvo
1.Ruununmylly1327032 244 €+15,4 %
2.Käikälä1330031 476 €+18,0 %
3.Hattelmala1343030 594 €+17,8 %
4.Eteläinen1477028 164 €+18,8 %
5.Jukola1350027 482 €+16,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
22920Brändö-Åland

Brändö

Mediaanitulot
29 806 €
Väkiluku
157
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
21230Lemu

Masku

Mediaanitulot
29 796 €
Väkiluku
1 748
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
07280Ilola

Porvoo

Mediaanitulot
29 819 €
Väkiluku
841
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
54960Vehkataipale

Taipalsaari

Mediaanitulot
29 822 €
Väkiluku
651
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hämeenlinna|Muuttajalle

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

12. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Hämeenlinna: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle