Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hämeenlinna/13250
Vertaa

Katuma

13250·Hämeenlinna
1,7 × 1,6 km

Postinumeroalueella Katuma (13250), Hämeenlinna, asuu 1 027 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 849 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 62,9 % asuu vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 16,7 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on laskenut 1,4 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 80,4 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 24/27 (Hämeenlinna)Väkiluku: sija 15/27 (Hämeenlinna)
Väkiluku
1 027+4,9 %(5v)
Mediaanitulot
21 849 €+16,7 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,3 %+1,0 %(5v)
Omistusasunnot
36,0 %
Vuokra: 62,9 %
Lapsiperheet
15,8 %
Yksinasuvat
59,2 %
Työttömyysaste
22,2 %-1,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
13,7 %
65 vuotta täyttäneet: 22,3 %

Tunnusluvut

Alueen Katuma tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 027+4,9 %
Mediaanitulot21 849 €+16,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)985 €/m²-
Keski-ikä44,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut21,3 %+1,0 %
Työttömyysaste22,2 %-1,4 %
Omistusasunnot36,0 %-
Lapsiperheet15,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 7 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus36,0 %
Vuokra62,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo80,4 %
Pientalo19,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,8 %
Yksinasuvat59,2 %
Muut taloudet25,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Katuma

Mitkä ovat alueen Katuma (13250) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 849 €. Muutos 5 vuodessa: +16,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Katuma (13250) on?
1 027 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +4,9 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Katuma (13250)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 985 €/m² (2025). Luku perustuu 7 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Katuma on?
Kotitalouksista 36,0 % asuu omistusasunnossa ja 62,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 80,4 % on kerrostaloissa ja 19,6 % pientaloissa.
Miten alue Katuma vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hämeenlinna: 24 / 27. Korkeakoulutetut: 21,3 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·13110Kantola
  • ·13210Hätilä
  • ·13270Ruununmylly
  • ·13200Keinusaari
  • ·13300Käikälä
  • ·13430Hattelmala
  • ·13100Hämeenlinna Keskus
  • ·13220Sairio
  • ·13900Pekola (Hattula)
  • ·13330Harviala (Janakkala)
  • ·13600Ojoinen
  • ·14240Väli-Janakkala (Janakkala)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 522. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 080. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hämeenlinna24. · 27 alueesta

Muut alueet: Hämeenlinna

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hämeenlinna
#AlueArvo
1.Ruununmylly1327032 244 €+15,4 %
2.Käikälä1330031 476 €+18,0 %
3.Hattelmala1343030 594 €+17,8 %
4.Sairio1322029 807 €+19,1 %
5.Eteläinen1477028 164 €+18,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
62260Hirvijoki

Kauhava

Mediaanitulot
21 852 €
Väkiluku
165
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
41550Hannula

Hankasalmi

Mediaanitulot
21 840 €
Väkiluku
146
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
81650Hattuvaara

Lieksa

Mediaanitulot
21 840 €
Väkiluku
100
Keski-ikä
65,0 v
Avaa alue →Vertaa
29830Sammi

Siikainen

Mediaanitulot
21 859 €
Väkiluku
162
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hämeenlinna|Muuttajalle

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

12. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Hämeenlinna: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle