Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hämeenlinna

Kaupunki

Hämeenlinna

Hämeenlinna koostuu 27 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 67 674 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 25 230 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 30,4 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
67 674
Mediaanitulot (ka.)
25 230 €
Neliöhinta (ka.)
1 681 €/m²
Keski-ikä (ka.)
47,6 v
Korkeakoulutetut (ka.)
30,4 %
Omistusasunnot (ka.)
72,5 %
Lapsiperheet (ka.)
17,5 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

13100Hämeenlinna Keskus

Hämeenlinna

1. suurin
Mediaanitulot
25 260 €
Väkiluku
11 976
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
13500Jukola

Hämeenlinna

2. suurin
Mediaanitulot
27 482 €
Väkiluku
11 770
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
13210Hätilä

Hämeenlinna

3. suurin
Mediaanitulot
26 450 €
Väkiluku
8 033
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
13130Kauriala

Hämeenlinna

4. suurin
Mediaanitulot
25 396 €
Väkiluku
6 209
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
16900Lammi kk

Hämeenlinna

5. suurin
Mediaanitulot
23 929 €
Väkiluku
4 437
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
13600Ojoinen

Hämeenlinna

6. suurin
Mediaanitulot
25 178 €
Väkiluku
3 733
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Hämeenlinna: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Hämeenlinna

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Hämeenlinna
#AlueArvo
1.Ruununmylly1327032 244 €+15,4 %
2.Käikälä1330031 476 €+18,0 %
3.Hattelmala1343030 594 €+17,8 %
4.Sairio1322029 807 €+19,1 %
5.Eteläinen1477028 164 €+18,8 %
6.Jukola1350027 482 €+16,5 %
7.Iittala1450026 971 €+19,1 %
8.Hätilä1321026 450 €+17,1 %
9.Renko kk1430026 234 €+16,1 %
10.Iso-Evo1696025 797 €+35,0 %
11.Alvettula1468025 617 €+20,5 %
12.Syrjäntaka1482025 503 €+15,6 %
13.Kauriala1313025 396 €+21,2 %
14.Hämeenlinna Keskus1310025 260 €+18,4 %
15.Ojoinen1360025 178 €+19,2 %
16.Sairiala1484025 014 €+19,0 %
17.Kantola1311024 624 €+8,4 %
18.Pohjoinen1481024 455 €+10,3 %
19.Keinusaari1320024 391 €+17,3 %
20.Lammi kk1690023 929 €+18,5 %
21.Hauho kk1470023 558 €+22,9 %
22.Torvoila1469023 256 €+22,4 %
23.Rimmilä1445022 876 €+14,9 %
24.Katuma1325021 849 €+16,7 %
25.Sappee1493021 451 €+15,5 %
26.Juttila1487021 153 €+21,8 %
27.Evo1697012 481 €-5,8 %

Väestönkasvu: Hämeenlinna

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Hämeenlinna
#AlueArvo
1.Kantola13110+70,7 %+70,7 %
2.Evo16970+36,1 %+36,1 %
3.Keinusaari13200+29,7 %+29,7 %
4.Katuma13250+4,9 %+4,9 %
5.Hämeenlinna Keskus13100+4,2 %+4,2 %
6.Ojoinen13600+2,2 %+2,2 %
7.Kauriala13130+1,5 %+1,5 %
8.Sairio13220+0,9 %+0,9 %
9.Ruununmylly13270+0,8 %+0,8 %
10.Hätilä132100,0 %
11.Jukola13500-0,1 %-0,1 %
12.Iittala14500-1,5 %-1,5 %
13.Juttila14870-2,3 %-2,3 %
14.Renko kk14300-2,9 %-2,9 %
15.Eteläinen14770-3,2 %-3,2 %
16.Hattelmala13430-3,7 %-3,7 %
17.Iso-Evo16960-3,8 %-3,8 %
18.Lammi kk16900-3,8 %-3,8 %
19.Käikälä13300-4,0 %-4,0 %
20.Hauho kk14700-4,6 %-4,6 %
21.Torvoila14690-5,1 %-5,1 %
22.Sappee14930-6,4 %-6,4 %
23.Syrjäntaka14820-8,2 %-8,2 %
24.Rimmilä14450-9,4 %-9,4 %
25.Alvettula14680-9,5 %-9,5 %
26.Sairiala14840-11,3 %-11,3 %
27.Pohjoinen14810-16,0 %-16,0 %

Kaikki 27 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
13100Hämeenlinna Keskus13110Kantola13130Kauriala13200Keinusaari13210Hätilä13220Sairio13250Katuma13270Ruununmylly13300Käikälä13430Hattelmala13500Jukola13600Ojoinen14300Renko kk14450Rimmilä14500Iittala14680Alvettula14690Torvoila14700Hauho kk14770Eteläinen14810Pohjoinen14820Syrjäntaka14840Sairiala14870Juttila14930Sappee16900Lammi kk16960Iso-Evo16970Evo

Usein kysytyt kysymykset: Hämeenlinna

Kuinka monta asukasta kaupungissa Hämeenlinna on?
Kaupungissa Hämeenlinna asuu yhteensä 67 674 asukasta 27 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Hämeenlinna?
27 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Hämeenlinna?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 25 230 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Ruununmylly: 32 244 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Hämeenlinna?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Hämeenlinna on noin 1 681 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 16 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Sairio (2 641 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Hämeenlinna?
Ruununmylly (32 244 €), Käikälä (31 476 €), Hattelmala (30 594 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Hämeenlinna?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Kantola (+70,7 %), Evo (+36,1 %), Keinusaari (+29,7 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Hämeenlinna?
Kaupungissa Hämeenlinna on 27 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Hämeenlinna

Kaikki oppaat →

Aluevalintaan Kanta-Hämeessä: Hämeenlinnan parhaat asuinalueet.

Hämeenlinna|Muuttajalle

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

12. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.