Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hämeenlinna/13430
Vertaa

Hattelmala

13430·Hämeenlinna
6,5 × 6,2 km

Postinumeroalueella Hattelmala (13430), Hämeenlinna, asuu 1 121 asukasta. Mediaanitulot ovat 30 594 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 41,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 3,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,8 %. Alueen asunnoista 95,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/27 (Hämeenlinna)Väkiluku: sija 14/27 (Hämeenlinna)
Väkiluku
1 121-3,7 %(5v)
Mediaanitulot
30 594 €+17,8 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
41,4 %+0,9 %(5v)
Omistusasunnot
92,4 %
Vuokra: 7,0 %
Lapsiperheet
30,6 %
Yksinasuvat
26,9 %
Työttömyysaste
6,6 %-0,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,4 %
65 vuotta täyttäneet: 17,7 %

Tunnusluvut

Alueen Hattelmala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 121-3,7 %
Mediaanitulot30 594 €+17,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 940 €/m²-
Keski-ikä42,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut41,4 %+0,9 %
Työttömyysaste6,6 %-0,1 %
Omistusasunnot92,4 %-
Lapsiperheet30,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2021, 7 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,4 %
Vuokra7,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo3,0 %
Pientalo95,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet30,6 %
Yksinasuvat26,9 %
Muut taloudet42,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Hattelmala

Mitkä ovat alueen Hattelmala (13430) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 30 594 €. Muutos 5 vuodessa: +17,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hattelmala (13430) on?
1 121 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Hattelmala (13430)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 940 €/m² (2021). Luku perustuu 7 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Hattelmala on?
Kotitalouksista 92,4 % asuu omistusasunnossa ja 7,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 3,0 % on kerrostaloissa ja 95,2 % pientaloissa.
Miten alue Hattelmala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hämeenlinna: 3 / 27. Korkeakoulutetut: 41,4 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·13110Kantola
  • ·13100Hämeenlinna Keskus
  • ·13250Katuma
  • ·13200Keinusaari
  • ·13210Hätilä
  • ·13220Sairio
  • ·13300Käikälä
  • ·14240Väli-Janakkala (Janakkala)
  • ·13270Ruununmylly
  • ·13600Ojoinen
  • ·13130Kauriala
  • ·13900Pekola (Hattula)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet236. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 037. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hämeenlinna3. · 27 alueesta

Muut alueet: Hämeenlinna

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hämeenlinna
#AlueArvo
1.Ruununmylly1327032 244 €+15,4 %
2.Käikälä1330031 476 €+18,0 %
3.Sairio1322029 807 €+19,1 %
4.Eteläinen1477028 164 €+18,8 %
5.Jukola1350027 482 €+16,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
22810Seglinge

Kumlinge

Mediaanitulot
30 588 €
Väkiluku
37
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
22830Enklinge

Kumlinge

Mediaanitulot
30 602 €
Väkiluku
61
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
00350Munkkivuori - Niemenmäki

Helsinki

Mediaanitulot
30 611 €
Väkiluku
9 914
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
00180Kamppi - Ruoholahti

Helsinki

Mediaanitulot
30 624 €
Väkiluku
14 784
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hämeenlinna|Muuttajalle

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

12. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Hämeenlinna: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle