Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ranua/97715
Vertaa

Raiskio

97715·Ranua
27 × 21 km

Postinumeroalueella Raiskio (97715), Ranua, asuu 153 asukasta. Mediaanitulot ovat 19 700 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 10,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 81,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 10,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,2 %. Alueen asunnoista 98,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/8 (Ranua)Väkiluku: sija 2/8 (Ranua)
Väkiluku
153-10,5 %(5v)
Mediaanitulot
19 700 €+18,2 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v-3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
10,9 %-3,7 %(5v)
Omistusasunnot
81,5 %
Vuokra: 12,3 %
Lapsiperheet
12,3 %
Yksinasuvat
48,1 %
Työttömyysaste
13,5 %-2,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,5 %
65 vuotta täyttäneet: 41,2 %

Tunnusluvut

Alueen Raiskio tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku153-10,5 %
Mediaanitulot19 700 €+18,2 %
Keski-ikä51,0 v-3,0 %
Korkeakoulutetut10,9 %-3,7 %
Työttömyysaste13,5 %-2,9 %
Omistusasunnot81,5 %-
Lapsiperheet12,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus81,5 %
Vuokra12,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,3 %
Yksinasuvat48,1 %
Muut taloudet39,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Raiskio

Mitkä ovat alueen Raiskio (97715) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 19 700 €. Muutos 5 vuodessa: +18,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Raiskio (97715) on?
153 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -10,5 %.
Millaista asuminen alueella Raiskio on?
Kotitalouksista 81,5 % asuu omistusasunnossa ja 12,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,3 % pientaloissa.
Miten alue Raiskio vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ranua: 6 / 8. Korkeakoulutetut: 10,9 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·95270Yli-Kärppä - Tainionjoki (Simo)
  • ·95260Tainionjoki (Simo)
  • ·95130Hyryoja (Ii)
  • ·97690Sulaoja (Rovaniemi)
  • ·95160Oijärvi - Lamminperä (Ii)
  • ·91150Yli-Olhava (Ii)
  • ·95355Koivu-Peura (Tervola)
  • ·95255Alaniemi (Simo)
  • ·97670Kivitaipale (Rovaniemi)
  • ·97680Saari-Kämä (Rovaniemi)
  • ·97110Rautionsaari (Rovaniemi)
  • ·91240Tannila (Oulu)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 830. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 251. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ranua6. · 8 alueesta

Muut alueet: Ranua

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ranua
#AlueArvo
1.Kuukasjärvi - Petäjäjärvi9778026 986 €+15,4 %
2.Kelankylä9778524 248 €+33,1 %
3.Ranua Keskus9770023 782 €+20,7 %
4.Kuha-Impiö-Itäranua9776522 381 €+25,2 %
5.Yli-Simo - Raiskio9772020 061 €+14,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
89330Suolijärvi

Puolanka

Mediaanitulot
19 702 €
Väkiluku
62
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
97980Anetjärvi

Posio

Mediaanitulot
19 702 €
Väkiluku
91
Keski-ikä
63,0 v
Avaa alue →Vertaa
19120Vierumäki urheiluopisto

Heinola

Mediaanitulot
19 692 €
Väkiluku
134
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
63830Keisala

Soini

Mediaanitulot
19 690 €
Väkiluku
51
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rovaniemi|Muuttajalle

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

4. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Ranua: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle