Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hartola/19600
Vertaa

Hartola Keskus

19600·Hartola
21 × 23 km

Postinumeroalueella Hartola Keskus (19600), Hartola, asuu 1 763 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 126 €, asukkaiden keski-ikä on 57,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 55,5 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 21,7 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 80,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/7 (Hartola)Väkiluku: sija 1/7 (Hartola)
Väkiluku
1 763-8,3 %(5v)
Mediaanitulot
22 126 €+21,7 %(5v)
Keski-ikä
57,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,3 %+2,0 %(5v)
Omistusasunnot
72,3 %
Vuokra: 25,1 %
Lapsiperheet
9,7 %
Yksinasuvat
55,5 %
Työttömyysaste
12,9 %+0,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,5 %
65 vuotta täyttäneet: 46,1 %

Tunnusluvut

Alueen Hartola Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 763-8,3 %
Mediaanitulot22 126 €+21,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)688 €/m²-
Keski-ikä57,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut20,3 %+2,0 %
Työttömyysaste12,9 %+0,3 %
Omistusasunnot72,3 %-
Lapsiperheet9,7 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2023, 13 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus72,3 %
Vuokra25,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo15,6 %
Pientalo80,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet9,7 %
Yksinasuvat55,5 %
Muut taloudet34,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Hartola Keskus

Mitkä ovat alueen Hartola Keskus (19600) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 126 €. Muutos 5 vuodessa: +21,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hartola Keskus (19600) on?
1 763 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,3 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Hartola Keskus (19600)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 688 €/m² (2023). Luku perustuu 13 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Hartola Keskus on?
Kotitalouksista 72,3 % asuu omistusasunnossa ja 25,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 15,6 % on kerrostaloissa ja 80,2 % pientaloissa.
Miten alue Hartola Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hartola: 5 / 7. Korkeakoulutetut: 20,3 %, keski-ikä: 57,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·19620Pohela
  • ·19770Valittula (Sysmä)
  • ·19610Murakka
  • ·19630Kalhonkylä
  • ·19850Putkijärvi-Siltasuo
  • ·19920Pappinen (Joutsa)
  • ·19230Onkiniemi (Sysmä)
  • ·19740Liikola (Sysmä)
  • ·19540Koitti-Lepsala
  • ·19650Joutsa Keskus (Joutsa)
  • ·19370Nuoramoinen (Sysmä)
  • ·19910Tammijärvi (Luhanka)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 454. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet823. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hartola5. · 7 alueesta

Muut alueet: Hartola

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hartola
#AlueArvo
1.Lepsala1951026 330 €
2.Kalhonkylä1963025 002 €+22,2 %
3.Putkijärvi-Siltasuo1985023 524 €+21,8 %
4.Murakka1961022 274 €+6,6 %
5.Pohela1962021 577 €+11,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
74420Hernejärvi

Sonkajärvi

Mediaanitulot
22 126 €
Väkiluku
276
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
93225Pärjänsuo

Pudasjärvi

Mediaanitulot
22 127 €
Väkiluku
192
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
75740Pajukoski

Nurmes

Mediaanitulot
22 128 €
Väkiluku
80
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
19410Kuortti

Mäntyharju

Mediaanitulot
22 121 €
Väkiluku
425
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Hartola: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle