Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joutsa/19650
Vertaa

Joutsa Keskus

19650·Joutsa
30 × 31 km

Postinumeroalueella Joutsa Keskus (19650), Joutsa, asuu 2 983 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 876 €, asukkaiden keski-ikä on 56,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 53,6 % on yksinasuvia. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 1,9 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 79,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/6 (Joutsa)Väkiluku: sija 1/6 (Joutsa)
Väkiluku
2 983-6,6 %(5v)
Mediaanitulot
21 876 €+16,5 %(5v)
Keski-ikä
56,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,2 %+1,9 %(5v)
Omistusasunnot
74,6 %
Vuokra: 24,1 %
Lapsiperheet
11,8 %
Yksinasuvat
53,6 %
Työttömyysaste
13,4 %+2,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,9 %
65 vuotta täyttäneet: 44,0 %

Tunnusluvut

Alueen Joutsa Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 983-6,6 %
Mediaanitulot21 876 €+16,5 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)708 €/m²-12,8 %
Keski-ikä56,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut22,2 %+1,9 %
Työttömyysaste13,4 %+2,4 %
Omistusasunnot74,6 %-
Lapsiperheet11,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 32 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus74,6 %
Vuokra24,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo17,3 %
Pientalo79,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,8 %
Yksinasuvat53,6 %
Muut taloudet34,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Joutsa Keskus

Mitkä ovat alueen Joutsa Keskus (19650) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 876 €. Muutos 5 vuodessa: +16,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Joutsa Keskus (19650) on?
2 983 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,6 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Joutsa Keskus (19650)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 708 €/m² (2025). Luku perustuu 32 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -12,8 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Joutsa Keskus on?
Kotitalouksista 74,6 % asuu omistusasunnossa ja 24,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 17,3 % on kerrostaloissa ja 79,2 % pientaloissa.
Miten alue Joutsa Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joutsa: 5 / 6. Korkeakoulutetut: 22,2 %, keski-ikä: 56,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·19670Mieskonmäki
  • ·19540Koitti-Lepsala (Hartola)
  • ·41770Leivonmäki
  • ·19460Ruorasmäki (Mäntyharju)
  • ·19610Murakka (Hartola)
  • ·19600Hartola Keskus (Hartola)
  • ·41750Havumäki
  • ·19920Pappinen
  • ·19420Mansikkamäki (Mäntyharju)
  • ·51310Levä (Kangasniemi)
  • ·52620Kuitula (Hirvensalmi)
  • ·19620Pohela (Hartola)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 515. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet579. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joutsa5. · 6 alueesta

Muut alueet: Joutsa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joutsa
#AlueArvo
1.Havumäki4175027 122 €+31,9 %
2.Pappinen1992025 139 €+10,8 %
3.Mieskonmäki1967023 199 €+16,0 %
4.Leivonmäki4177022 680 €+27,2 %
5.Kivisuo417300 €

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
62880Sääksvesi-Vinni

Vimpeli

Mediaanitulot
21 876 €
Väkiluku
238
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
93160Hetejärvi

Pudasjärvi

Mediaanitulot
21 874 €
Väkiluku
207
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
34410Murole

Ruovesi

Mediaanitulot
21 882 €
Väkiluku
154
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
38970Lauhala

Kankaanpää

Mediaanitulot
21 889 €
Väkiluku
228
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Joutsa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle