Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Salo/25320
Vertaa

Raatala

25320·Salo
7,6 × 8,6 km

Postinumeroalueella Raatala (25320), Salo, asuu 381 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 888 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,3 %. Alueen asunnoista 95,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 31/40 (Salo)Väkiluku: sija 23/40 (Salo)
Väkiluku
381-6,8 %(5v)
Mediaanitulot
24 888 €+17,3 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,7 %+4,4 %(5v)
Omistusasunnot
92,7 %
Vuokra: 4,7 %
Lapsiperheet
16,2 %
Yksinasuvat
38,2 %
Työttömyysaste
7,1 %+1,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,0 %
65 vuotta täyttäneet: 27,3 %

Tunnusluvut

Alueen Raatala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku381-6,8 %
Mediaanitulot24 888 €+17,3 %
Keski-ikä49,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut28,7 %+4,4 %
Työttömyysaste7,1 %+1,1 %
Omistusasunnot92,7 %-
Lapsiperheet16,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,7 %
Vuokra4,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,4 %
Pientalo95,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet16,2 %
Yksinasuvat38,2 %
Muut taloudet45,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Raatala

Mitkä ovat alueen Raatala (25320) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 888 €. Muutos 5 vuodessa: +17,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Raatala (25320) on?
381 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,8 %.
Millaista asuminen alueella Raatala on?
Kotitalouksista 92,7 % asuu omistusasunnossa ja 4,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,4 % on kerrostaloissa ja 95,8 % pientaloissa.
Miten alue Raatala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Salo: 31 / 40. Korkeakoulutetut: 28,7 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·24260Ollikkala
  • ·24240Rappula
  • ·25330Kuusjoki Keskus
  • ·31500Koski Tl (Koski Tl)
  • ·25250Märynummi
  • ·25360Pertteli Keskus
  • ·24800Halikko Keskus
  • ·25260Vaskio
  • ·24280Tupuri-Hähkänä
  • ·24100Salo Keskus
  • ·24910Halikko Asemanseutu
  • ·25340Kanunki

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 585. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 584. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Salo31. · 40 alueesta

Muut alueet: Salo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Salo
#AlueArvo
1.Halikko Asemanseutu2491031 362 €+16,9 %
2.Mathildedal2566029 967 €+31,9 %
3.Lahnajärvi2542029 525 €+18,7 %
4.Tupuri-Hähkänä2428029 213 €+16,2 %
5.Vartsala2521028 265 €+19,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
92450Luohua

Siikajoki

Mediaanitulot
24 886 €
Väkiluku
321
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
47650Kimola

Kouvola

Mediaanitulot
24 892 €
Väkiluku
173
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
58550Putikko

Savonlinna

Mediaanitulot
24 884 €
Väkiluku
350
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
64440Metsälä-Kallträsk

Kristiinankaupunki

Mediaanitulot
24 892 €
Väkiluku
151
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Salo|Muuttajalle

Salon parhaat asuinalueet 2026

Salon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Salo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle