Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Helsinki/00920
Vertaa

Myllypuro

00920·Helsinki
3,2 × 2,4 km

Postinumeroalueella Myllypuro (00920), Helsinki, asuu 13 535 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 715 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 38,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 56,7 % asuu vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 4,8 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 75,5 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 60/83 (Helsinki)Väkiluku: sija 10/83 (Helsinki)
Väkiluku
13 535-3,2 %(5v)
Mediaanitulot
27 715 €+17,7 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
38,1 %+4,8 %(5v)
Omistusasunnot
42,6 %
Vuokra: 56,7 %
Lapsiperheet
22,9 %
Yksinasuvat
46,1 %
Työttömyysaste
13,9 %+3,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,9 %
65 vuotta täyttäneet: 20,2 %

Tunnusluvut

Alueen Myllypuro tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku13 535-3,2 %
Mediaanitulot27 715 €+17,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 830 €/m²-10,0 %
Keski-ikä43,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut38,1 %+4,8 %
Työttömyysaste13,9 %+3,7 %
Omistusasunnot42,6 %-
Lapsiperheet22,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 168 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus42,6 %
Vuokra56,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo75,5 %
Pientalo23,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,9 %
Yksinasuvat46,1 %
Muut taloudet31,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Myllypuro

Mitkä ovat alueen Myllypuro (00920) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 715 €. Muutos 5 vuodessa: +17,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Myllypuro (00920) on?
13 535 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Myllypuro (00920)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 830 €/m² (2025). Luku perustuu 168 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -10,0 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Myllypuro on?
Kotitalouksista 42,6 % asuu omistusasunnossa ja 56,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 75,5 % on kerrostaloissa ja 23,6 % pientaloissa.
Miten alue Myllypuro vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Helsinki: 60 / 83. Korkeakoulutetut: 38,1 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·00940Kontula - Vesala - Kivikko
  • ·00820Roihuvuori
  • ·00930Itäkeskus - Marjaniemi
  • ·00900Puotinharju
  • ·00800Länsi-Herttoniemi
  • ·00880Keski-Herttoniemi - Roihupelto
  • ·00770Jakomäki - Alppikylä
  • ·00830Tammisalo
  • ·00910Puotila
  • ·00700Malmi
  • ·00790Viikki
  • ·00810Herttoniemenranta

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet720. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet43. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Helsinki60. · 83 alueesta

Muut alueet: Helsinki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Helsinki
#AlueArvo
1.Tammisalo0083042 006 €+22,4 %
2.Kuusisaari - Lehtisaari0034040 673 €+17,4 %
3.Paloheinä0067039 653 €+15,9 %
4.Kaartinkaupunki0013038 690 €+17,6 %
5.Itä-Pakila0068038 196 €+22,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
33340Haukiluoma-Ikuri

Tampere

Mediaanitulot
27 715 €
Väkiluku
5 670
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
21600Parainen Keskus

Parainen

Mediaanitulot
27 723 €
Väkiluku
10 393
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
68550Öja

Kokkola

Mediaanitulot
27 727 €
Väkiluku
718
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
14980Kuohijoki

Pälkäne

Mediaanitulot
27 703 €
Väkiluku
36
Keski-ikä
65,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Suomi|Sijoittajalle

Suomen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan

Suomen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa, ja mihin Helsinki sijoittuu.

21. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Helsinki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle