Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Orivesi/35100
Vertaa

Orivesi Asemanseutu

35100·Orivesi
17 × 12 km

Postinumeroalueella Orivesi Asemanseutu (35100), Orivesi, asuu 2 726 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 466 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 30,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 86,1 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,2 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 3,5 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 90,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/8 (Orivesi)Väkiluku: sija 2/8 (Orivesi)
Väkiluku
2 726-5,9 %(5v)
Mediaanitulot
26 466 €+18,2 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
30,9 %+3,5 %(5v)
Omistusasunnot
86,1 %
Vuokra: 12,9 %
Lapsiperheet
23,6 %
Yksinasuvat
34,2 %
Työttömyysaste
10,0 %-0,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,8 %
65 vuotta täyttäneet: 25,1 %

Tunnusluvut

Alueen Orivesi Asemanseutu tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 726-5,9 %
Mediaanitulot26 466 €+18,2 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)989 €/m²-10,7 %
Keski-ikä46,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut30,9 %+3,5 %
Työttömyysaste10,0 %-0,5 %
Omistusasunnot86,1 %-
Lapsiperheet23,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 10 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus86,1 %
Vuokra12,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo7,9 %
Pientalo90,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,6 %
Yksinasuvat34,2 %
Muut taloudet42,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Orivesi Asemanseutu

Mitkä ovat alueen Orivesi Asemanseutu (35100) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 466 €. Muutos 5 vuodessa: +18,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Orivesi Asemanseutu (35100) on?
2 726 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,9 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Orivesi Asemanseutu (35100)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 989 €/m² (2025). Luku perustuu 10 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -10,7 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Orivesi Asemanseutu on?
Kotitalouksista 86,1 % asuu omistusasunnossa ja 12,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 7,9 % on kerrostaloissa ja 90,7 % pientaloissa.
Miten alue Orivesi Asemanseutu vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Orivesi: 3 / 8. Korkeakoulutetut: 30,9 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·35220Eräjärvi
  • ·35550Salokunta (Juupajoki)
  • ·35540Juupajoki (Juupajoki)
  • ·35420Talviainen
  • ·36810Kuhmalahti Keskus (Kangasala)
  • ·35520Pirttikangas (Juupajoki)
  • ·35240Ristakallio
  • ·35480Längelmäki
  • ·35270Västilä
  • ·35530Lyly (Juupajoki)
  • ·36430Pakkala (Kangasala)
  • ·35500Korkeakoski (Juupajoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 060. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet612. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Orivesi3. · 8 alueesta

Muut alueet: Orivesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Orivesi
#AlueArvo
1.Västilä3527026 884 €+28,4 %
2.Hirsilä3532026 880 €+22,5 %
3.Talviainen3542026 140 €+17,5 %
4.Ristakallio3524025 143 €+32,8 %
5.Eräjärvi3522023 676 €+29,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
19320Nikkaroinen

Sysmä

Mediaanitulot
26 467 €
Väkiluku
84
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
29600Noormarkku Keskus

Pori

Mediaanitulot
26 464 €
Väkiluku
4 548
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
71130Kortejoki

Kuopio

Mediaanitulot
26 469 €
Väkiluku
495
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
31300Tammela Keskus

Tammela

Mediaanitulot
26 462 €
Väkiluku
3 023
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Orivesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle