Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Orivesi/35240
Vertaa

Ristakallio

35240·Orivesi
11 × 10 km

Postinumeroalueella Ristakallio (35240), Orivesi, asuu 185 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 143 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 98,2 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Mediaanitulot ovat kasvaneet 32,8 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on laskenut 4,8 prosenttiyksikköä. Alueen kotitalouksista 88,3 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 5/8 (Orivesi)Väkiluku: sija 5/8 (Orivesi)
Väkiluku
185+1,6 %(5v)
Mediaanitulot
25 143 €+32,8 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,1 %-0,8 %(5v)
Omistusasunnot
88,3 %
Vuokra: 9,6 %
Lapsiperheet
16,0 %
Yksinasuvat
39,4 %
Työttömyysaste
10,0 %-4,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,0 %
65 vuotta täyttäneet: 27,0 %

Tunnusluvut

Alueen Ristakallio tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku185+1,6 %
Mediaanitulot25 143 €+32,8 %
Keski-ikä48,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut20,1 %-0,8 %
Työttömyysaste10,0 %-4,8 %
Omistusasunnot88,3 %-
Lapsiperheet16,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus88,3 %
Vuokra9,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet16,0 %
Yksinasuvat39,4 %
Muut taloudet44,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Ristakallio

Mitkä ovat alueen Ristakallio (35240) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 143 €. Muutos 5 vuodessa: +32,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ristakallio (35240) on?
185 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +1,6 %.
Millaista asuminen alueella Ristakallio on?
Kotitalouksista 88,3 % asuu omistusasunnossa ja 9,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,2 % pientaloissa.
Miten alue Ristakallio vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Orivesi: 5 / 8. Korkeakoulutetut: 20,1 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·35270Västilä
  • ·36840Kuhmajärvi (Kangasala)
  • ·35480Längelmäki
  • ·36810Kuhmalahti Keskus (Kangasala)
  • ·35220Eräjärvi
  • ·36880Vehkajärvi (Kangasala)
  • ·36910Rautajärvi (Pälkäne)
  • ·35420Talviainen
  • ·35100Orivesi Asemanseutu
  • ·17930Päijälä (Kuhmoinen)
  • ·36760Luopioinen Keskus (Pälkäne)
  • ·35400Länkipohja (Jämsä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 498. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 129. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Orivesi5. · 8 alueesta

Muut alueet: Orivesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Orivesi
#AlueArvo
1.Västilä3527026 884 €+28,4 %
2.Hirsilä3532026 880 €+22,5 %
3.Orivesi Asemanseutu3510026 466 €+18,2 %
4.Talviainen3542026 140 €+17,5 %
5.Eräjärvi3522023 676 €+29,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
51270Kutemajärvi

Kangasniemi

Mediaanitulot
25 142 €
Väkiluku
207
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
41980Kuivasmäki

Petäjävesi

Mediaanitulot
25 145 €
Väkiluku
180
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
91790Nuojua

Vaala

Mediaanitulot
25 145 €
Väkiluku
116
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
19920Pappinen

Joutsa

Mediaanitulot
25 139 €
Väkiluku
135
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Orivesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle