Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Orivesi/35220
Vertaa

Eräjärvi

35220·Orivesi
12 × 11 km

Postinumeroalueella Eräjärvi (35220), Orivesi, asuu 452 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 676 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 83,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 29,7 %. Alueen asunnoista 95,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/8 (Orivesi)Väkiluku: sija 4/8 (Orivesi)
Väkiluku
452-7,2 %(5v)
Mediaanitulot
23 676 €+29,7 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,2 %+1,7 %(5v)
Omistusasunnot
83,5 %
Vuokra: 13,5 %
Lapsiperheet
12,2 %
Yksinasuvat
42,6 %
Työttömyysaste
14,6 %+0,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,3 %
65 vuotta täyttäneet: 38,7 %

Tunnusluvut

Alueen Eräjärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku452-7,2 %
Mediaanitulot23 676 €+29,7 %
Keski-ikä54,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut24,2 %+1,7 %
Työttömyysaste14,6 %+0,9 %
Omistusasunnot83,5 %-
Lapsiperheet12,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus83,5 %
Vuokra13,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,3 %
Pientalo95,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,2 %
Yksinasuvat42,6 %
Muut taloudet45,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Eräjärvi

Mitkä ovat alueen Eräjärvi (35220) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 676 €. Muutos 5 vuodessa: +29,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Eräjärvi (35220) on?
452 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,2 %.
Millaista asuminen alueella Eräjärvi on?
Kotitalouksista 83,5 % asuu omistusasunnossa ja 13,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,3 % on kerrostaloissa ja 95,8 % pientaloissa.
Miten alue Eräjärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Orivesi: 6 / 8. Korkeakoulutetut: 24,2 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·35100Orivesi Asemanseutu
  • ·36810Kuhmalahti Keskus (Kangasala)
  • ·35240Ristakallio
  • ·36430Pakkala (Kangasala)
  • ·36840Kuhmajärvi (Kangasala)
  • ·35270Västilä
  • ·35420Talviainen
  • ·35480Längelmäki
  • ·35550Salokunta (Juupajoki)
  • ·35540Juupajoki (Juupajoki)
  • ·36760Luopioinen Keskus (Pälkäne)
  • ·36450Salmentaka (Pälkäne)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 000. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 484. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Orivesi6. · 8 alueesta

Muut alueet: Orivesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Orivesi
#AlueArvo
1.Västilä3527026 884 €+28,4 %
2.Hirsilä3532026 880 €+22,5 %
3.Orivesi Asemanseutu3510026 466 €+18,2 %
4.Talviainen3542026 140 €+17,5 %
5.Ristakallio3524025 143 €+32,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
35300Orivesi Keskus

Orivesi

Mediaanitulot
23 676 €
Väkiluku
4 571
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
71680Pulkonkoski-Saarinen

Kuopio

Mediaanitulot
23 676 €
Väkiluku
201
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
54800Savitaipale Keskus

Savitaipale

Mediaanitulot
23 674 €
Väkiluku
2 299
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
24240Rappula

Salo

Mediaanitulot
23 680 €
Väkiluku
3 945
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Orivesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle