Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pori/29600
Vertaa

Noormarkku Keskus

29600·Pori
24 × 18 km

Postinumeroalueella Noormarkku Keskus (29600), Pori, asuu 4 548 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 464 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 30,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 80,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 3,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,1 %. Alueen asunnoista 88,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 14/32 (Pori)Väkiluku: sija 6/32 (Pori)
Väkiluku
4 548-3,3 %(5v)
Mediaanitulot
26 464 €+17,1 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
30,5 %+1,7 %(5v)
Omistusasunnot
80,9 %
Vuokra: 18,0 %
Lapsiperheet
24,2 %
Yksinasuvat
36,3 %
Työttömyysaste
11,3 %-0,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,5 %
65 vuotta täyttäneet: 27,5 %

Tunnusluvut

Alueen Noormarkku Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4 548-3,3 %
Mediaanitulot26 464 €+17,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)976 €/m²+10,2 %
Keski-ikä46,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut30,5 %+1,7 %
Työttömyysaste11,3 %-0,1 %
Omistusasunnot80,9 %-
Lapsiperheet24,2 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 9 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus80,9 %
Vuokra18,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo10,3 %
Pientalo88,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,2 %
Yksinasuvat36,3 %
Muut taloudet39,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Noormarkku Keskus

Mitkä ovat alueen Noormarkku Keskus (29600) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 464 €. Muutos 5 vuodessa: +17,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Noormarkku Keskus (29600) on?
4 548 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,3 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Noormarkku Keskus (29600)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 976 €/m² (2025). Luku perustuu 9 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +10,2 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Noormarkku Keskus on?
Kotitalouksista 80,9 % asuu omistusasunnossa ja 18,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 10,3 % on kerrostaloissa ja 88,0 % pientaloissa.
Miten alue Noormarkku Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pori: 14 / 32. Korkeakoulutetut: 30,5 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·28260Harjunpää (Ulvila)
  • ·28220Ruosniemi
  • ·29350Palus (Ulvila)
  • ·28240Isojoenranta
  • ·29630Pomarkku Keskus (Pomarkku)
  • ·28300Kalaholma-Väinölä
  • ·28450Vanha-Ulvila (Ulvila)
  • ·29310Kaasmarkku (Ulvila)
  • ·28330Koivistonluoto
  • ·28200Toejoki
  • ·28370Sampola
  • ·28360Vanhakoivisto

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 061. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet405. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pori14. · 32 alueesta

Muut alueet: Pori

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pori
#AlueArvo
1.Vähärauma2860029 772 €+17,8 %
2.Kalaholma-Väinölä2830029 581 €+14,9 %
3.Pinomäki2854029 432 €+19,9 %
4.Isojoenranta2824028 876 €+18,5 %
5.Kartano-Harmaalinna2843028 538 €+16,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
31300Tammela Keskus

Tammela

Mediaanitulot
26 462 €
Väkiluku
3 023
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
35100Orivesi Asemanseutu

Orivesi

Mediaanitulot
26 466 €
Väkiluku
2 726
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
19320Nikkaroinen

Sysmä

Mediaanitulot
26 467 €
Väkiluku
84
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
23360Kustavi

Kustavi

Mediaanitulot
26 460 €
Väkiluku
940
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Pori|Muuttajalle

Porin parhaat asuinalueet 2026

Porin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

4. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pori: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle