Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kangasala/36810
Vertaa

Kuhmalahti Keskus

36810·Kangasala
14 × 12 km

Postinumeroalueella Kuhmalahti Keskus (36810), Kangasala, asuu 506 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 388 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 79,2 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 3,3 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 96,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 14/16 (Kangasala)Väkiluku: sija 9/16 (Kangasala)
Väkiluku
506-1,7 %(5v)
Mediaanitulot
24 388 €+19,2 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,4 %+3,3 %(5v)
Omistusasunnot
79,2 %
Vuokra: 19,3 %
Lapsiperheet
17,0 %
Yksinasuvat
42,1 %
Työttömyysaste
14,4 %+4,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,5 %
65 vuotta täyttäneet: 32,0 %

Tunnusluvut

Alueen Kuhmalahti Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku506-1,7 %
Mediaanitulot24 388 €+19,2 %
Keski-ikä50,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut25,4 %+3,3 %
Työttömyysaste14,4 %+4,4 %
Omistusasunnot79,2 %-
Lapsiperheet17,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus79,2 %
Vuokra19,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,3 %
Pientalo96,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,0 %
Yksinasuvat42,1 %
Muut taloudet40,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Kuhmalahti Keskus

Mitkä ovat alueen Kuhmalahti Keskus (36810) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 388 €. Muutos 5 vuodessa: +19,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kuhmalahti Keskus (36810) on?
506 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,7 %.
Millaista asuminen alueella Kuhmalahti Keskus on?
Kotitalouksista 79,2 % asuu omistusasunnossa ja 19,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,3 % on kerrostaloissa ja 96,8 % pientaloissa.
Miten alue Kuhmalahti Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kangasala: 14 / 16. Korkeakoulutetut: 25,4 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·35220Eräjärvi (Orivesi)
  • ·36840Kuhmajärvi
  • ·35240Ristakallio (Orivesi)
  • ·36760Luopioinen Keskus (Pälkäne)
  • ·36430Pakkala
  • ·36910Rautajärvi (Pälkäne)
  • ·35100Orivesi Asemanseutu (Orivesi)
  • ·36720Aitoo (Pälkäne)
  • ·35270Västilä (Orivesi)
  • ·36450Salmentaka (Pälkäne)
  • ·14960Puutikkala (Pälkäne)
  • ·14690Torvoila (Hämeenlinna)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 753. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 407. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kangasala14. · 16 alueesta

Muut alueet: Kangasala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kangasala
#AlueArvo
1.Kangasala Asemanseutu3610032 999 €+13,6 %
2.Ruutana3611032 239 €+16,0 %
3.Pikonlinna3628031 020 €+36,0 %
4.Huutijärvi3627029 095 €+17,4 %
5.Vatiala3624028 500 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
62165Tiisteenjoki

Lapua

Mediaanitulot
24 388 €
Väkiluku
297
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
44670Suovanlahti

Viitasaari

Mediaanitulot
24 385 €
Väkiluku
133
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
13200Keinusaari

Hämeenlinna

Mediaanitulot
24 391 €
Väkiluku
2 381
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
35750Väärinmaja

Ruovesi

Mediaanitulot
24 392 €
Väkiluku
250
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Tampere|Muuttajalle

Tampereen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan

Tampereen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'Tampereen rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa. Tilastokeskuksen Paavo-aineisto.

7. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kangasala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle