Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joutsa/41770
Vertaa

Leivonmäki

41770·Joutsa
16 × 20 km

Postinumeroalueella Leivonmäki (41770), Joutsa, asuu 548 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 680 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 56,5 % on yksinasuvia. Väkiluku on pienentynyt 6,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 27,2 %. Alueen asunnoista 97,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/6 (Joutsa)Väkiluku: sija 2/6 (Joutsa)
Väkiluku
548-6,8 %(5v)
Mediaanitulot
22 680 €+27,2 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,7 %+1,2 %(5v)
Omistusasunnot
71,9 %
Vuokra: 26,2 %
Lapsiperheet
10,5 %
Yksinasuvat
56,5 %
Työttömyysaste
13,6 %+2,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,4 %
65 vuotta täyttäneet: 38,0 %

Tunnusluvut

Alueen Leivonmäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku548-6,8 %
Mediaanitulot22 680 €+27,2 %
Keski-ikä55,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut18,7 %+1,2 %
Työttömyysaste13,6 %+2,4 %
Omistusasunnot71,9 %-
Lapsiperheet10,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus71,9 %
Vuokra26,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,5 %
Yksinasuvat56,5 %
Muut taloudet33,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Leivonmäki

Mitkä ovat alueen Leivonmäki (41770) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 680 €. Muutos 5 vuodessa: +27,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Leivonmäki (41770) on?
548 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,8 %.
Millaista asuminen alueella Leivonmäki on?
Kotitalouksista 71,9 % asuu omistusasunnossa ja 26,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,2 % pientaloissa.
Miten alue Leivonmäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joutsa: 4 / 6. Korkeakoulutetut: 18,7 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·41750Havumäki
  • ·41660Toivakka Keskus (Toivakka)
  • ·19670Mieskonmäki
  • ·19650Joutsa Keskus
  • ·41730Kivisuo
  • ·19920Pappinen
  • ·41710Rutalahti-Kivisuo (Jyväskylä)
  • ·41410Kankainen (Toivakka)
  • ·41440Ruuhimäki (Toivakka)
  • ·51340Hännilä-Särkiharju (Kangasniemi)
  • ·19850Putkijärvi-Siltasuo (Hartola)
  • ·51360Koivula-Synsiö (Kangasniemi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 308. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 362. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joutsa4. · 6 alueesta

Muut alueet: Joutsa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joutsa
#AlueArvo
1.Havumäki4175027 122 €+31,9 %
2.Pappinen1992025 139 €+10,8 %
3.Mieskonmäki1967023 199 €+16,0 %
4.Joutsa Keskus1965021 876 €+16,5 %
5.Kivisuo417300 €

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
86800Pyhäsalmi

Pyhäjärvi

Mediaanitulot
22 681 €
Väkiluku
3 650
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
85320Markkula

Sievi

Mediaanitulot
22 678 €
Väkiluku
277
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
64370Myrkky

Karijoki

Mediaanitulot
22 683 €
Väkiluku
223
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
44860Alvajärvi

Pihtipudas

Mediaanitulot
22 676 €
Väkiluku
207
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Joutsa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle