Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Toivakka/41410
Vertaa

Kankainen

41410·Toivakka
7,2 × 12 km

Postinumeroalueella Kankainen (41410), Toivakka, asuu 171 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 585 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 97,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,0 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 1,6 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 97,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/3 (Toivakka)Väkiluku: sija 3/3 (Toivakka)
Väkiluku
171-6,0 %(5v)
Mediaanitulot
23 585 €+9,3 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,3 %+1,6 %(5v)
Omistusasunnot
97,3 %
Vuokra: 2,7 %
Lapsiperheet
20,5 %
Yksinasuvat
32,9 %
Työttömyysaste
12,2 %-3,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,8 %
65 vuotta täyttäneet: 24,0 %

Tunnusluvut

Alueen Kankainen tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku171-6,0 %
Mediaanitulot23 585 €+9,3 %
Keski-ikä44,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut27,3 %+1,6 %
Työttömyysaste12,2 %-3,7 %
Omistusasunnot97,3 %-
Lapsiperheet20,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus97,3 %
Vuokra2,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,5 %
Yksinasuvat32,9 %
Muut taloudet46,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Kankainen

Mitkä ovat alueen Kankainen (41410) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 585 €. Muutos 5 vuodessa: +9,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kankainen (41410) on?
171 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,0 %.
Millaista asuminen alueella Kankainen on?
Kotitalouksista 97,3 % asuu omistusasunnossa ja 2,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,8 % pientaloissa.
Miten alue Kankainen vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Toivakka: 3 / 3. Korkeakoulutetut: 27,3 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·41440Ruuhimäki
  • ·51360Koivula-Synsiö (Kangasniemi)
  • ·41490Niemisjärvi (Hankasalmi)
  • ·41750Havumäki (Joutsa)
  • ·41400Lievestuore (Laukaa)
  • ·41660Toivakka Keskus
  • ·51340Hännilä-Särkiharju (Kangasniemi)
  • ·41530Veneranta (Hankasalmi)
  • ·41770Leivonmäki (Joutsa)
  • ·41450Leppälahti (Jyväskylä)
  • ·51380Synsiö (Kangasniemi)
  • ·41370Kuusa (Laukaa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 034. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 175. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Toivakka3. · 3 alueesta

Muut alueet: Toivakka

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Toivakka
#AlueArvo
1.Ruuhimäki4144025 203 €+11,3 %
2.Toivakka Keskus4166025 123 €+16,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
47710Jaala kk

Kouvola

Mediaanitulot
23 585 €
Väkiluku
953
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
74840Koppeloharju

Kiuruvesi

Mediaanitulot
23 585 €
Väkiluku
241
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
71310Vehmersalmi Keskus

Kuopio

Mediaanitulot
23 582 €
Väkiluku
1 062
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
20380Räntämäki-Saramäki

Turku

Mediaanitulot
23 580 €
Väkiluku
2 882
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Toivakka: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle