Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joutsa/19670
Vertaa

Mieskonmäki

19670·Joutsa
13 × 15 km

Postinumeroalueella Mieskonmäki (19670), Joutsa, asuu 119 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 199 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 11,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,0 %. Alueen asunnoista 97,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/6 (Joutsa)Väkiluku: sija 4/6 (Joutsa)
Väkiluku
119-11,2 %(5v)
Mediaanitulot
23 199 €+16,0 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,3 %+2,3 %(5v)
Omistusasunnot
90,9 %
Vuokra: 5,5 %
Lapsiperheet
14,5 %
Yksinasuvat
34,5 %
Työttömyysaste
15,3 %+6,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,7 %
65 vuotta täyttäneet: 28,6 %

Tunnusluvut

Alueen Mieskonmäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku119-11,2 %
Mediaanitulot23 199 €+16,0 %
Keski-ikä50,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut22,3 %+2,3 %
Työttömyysaste15,3 %+6,5 %
Omistusasunnot90,9 %-
Lapsiperheet14,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,9 %
Vuokra5,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,5 %
Yksinasuvat34,5 %
Muut taloudet51,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Mieskonmäki

Mitkä ovat alueen Mieskonmäki (19670) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 199 €. Muutos 5 vuodessa: +16,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Mieskonmäki (19670) on?
119 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,2 %.
Millaista asuminen alueella Mieskonmäki on?
Kotitalouksista 90,9 % asuu omistusasunnossa ja 5,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,8 % pientaloissa.
Miten alue Mieskonmäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joutsa: 3 / 6. Korkeakoulutetut: 22,3 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·41750Havumäki
  • ·19650Joutsa Keskus
  • ·51310Levä (Kangasniemi)
  • ·51340Hännilä-Särkiharju (Kangasniemi)
  • ·41770Leivonmäki
  • ·52620Kuitula (Hirvensalmi)
  • ·51335Kaihlamäki (Kangasniemi)
  • ·19460Ruorasmäki (Mäntyharju)
  • ·51360Koivula-Synsiö (Kangasniemi)
  • ·41410Kankainen (Toivakka)
  • ·51380Synsiö (Kangasniemi)
  • ·19540Koitti-Lepsala (Hartola)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 156. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 440. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joutsa3. · 6 alueesta

Muut alueet: Joutsa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joutsa
#AlueArvo
1.Havumäki4175027 122 €+31,9 %
2.Pappinen1992025 139 €+10,8 %
3.Leivonmäki4177022 680 €+27,2 %
4.Joutsa Keskus1965021 876 €+16,5 %
5.Kivisuo417300 €

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
19470Lihavanpää-Hartosenpää

Mäntyharju

Mediaanitulot
23 200 €
Väkiluku
128
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
35800Mänttä

Mänttä-Vilppula

Mediaanitulot
23 198 €
Väkiluku
3 773
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
88300Paltamo Keskus

Paltamo

Mediaanitulot
23 200 €
Väkiluku
1 950
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
41240Kyynämöinen

Uurainen

Mediaanitulot
23 197 €
Väkiluku
231
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Joutsa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle