Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joutsa/41750
Vertaa

Havumäki

41750·Joutsa
12 × 12 km

Postinumeroalueella Havumäki (41750), Joutsa, asuu 80 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 122 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 4,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 31,9 %. Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/6 (Joutsa)Väkiluku: sija 5/6 (Joutsa)
Väkiluku
80-4,8 %(5v)
Mediaanitulot
27 122 €+31,9 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,1 %+5,3 %(5v)
Omistusasunnot
95,3 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
11,6 %
Yksinasuvat
41,9 %
Työttömyysaste
12,8 %+10,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,3 %
65 vuotta täyttäneet: 33,8 %

Tunnusluvut

Alueen Havumäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku80-4,8 %
Mediaanitulot27 122 €+31,9 %
Keski-ikä52,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut21,1 %+5,3 %
Työttömyysaste12,8 %+10,5 %
Omistusasunnot95,3 %-
Lapsiperheet11,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,3 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,6 %
Yksinasuvat41,9 %
Muut taloudet46,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Havumäki

Mitkä ovat alueen Havumäki (41750) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 122 €. Muutos 5 vuodessa: +31,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Havumäki (41750) on?
80 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,8 %.
Millaista asuminen alueella Havumäki on?
Kotitalouksista 95,3 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Havumäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joutsa: 1 / 6. Korkeakoulutetut: 21,1 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·19670Mieskonmäki
  • ·41770Leivonmäki
  • ·41410Kankainen (Toivakka)
  • ·51340Hännilä-Särkiharju (Kangasniemi)
  • ·51360Koivula-Synsiö (Kangasniemi)
  • ·41660Toivakka Keskus (Toivakka)
  • ·41440Ruuhimäki (Toivakka)
  • ·51310Levä (Kangasniemi)
  • ·51335Kaihlamäki (Kangasniemi)
  • ·19650Joutsa Keskus
  • ·51380Synsiö (Kangasniemi)
  • ·41490Niemisjärvi (Hankasalmi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet883. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 664. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joutsa1. · 6 alueesta

Muut alueet: Joutsa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joutsa
#AlueArvo
1.Pappinen1992025 139 €+10,8 %
2.Mieskonmäki1967023 199 €+16,0 %
3.Leivonmäki4177022 680 €+27,2 %
4.Joutsa Keskus1965021 876 €+16,5 %
5.Kivisuo417300 €

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
48810Rantahaka

Kotka

Mediaanitulot
27 123 €
Väkiluku
659
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
92220Piehinki

Raahe

Mediaanitulot
27 120 €
Väkiluku
564
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
52520Syväsmäki

Hirvensalmi

Mediaanitulot
27 117 €
Väkiluku
134
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
90440Kempele Keskus

Kempele

Mediaanitulot
27 117 €
Väkiluku
9 924
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Joutsa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle