Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Petäjävesi/41920
Vertaa

Kintaus

41920·Petäjävesi
8,8 × 17 km

Postinumeroalueella Kintaus (41920), Petäjävesi, asuu 588 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 143 €, asukkaiden keski-ikä on 38,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 37,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,5 %. Alueen asunnoista 97,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/4 (Petäjävesi)Väkiluku: sija 2/4 (Petäjävesi)
Väkiluku
588-8,6 %(5v)
Mediaanitulot
28 143 €+17,5 %(5v)
Keski-ikä
38,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
37,4 %+3,5 %(5v)
Omistusasunnot
89,0 %
Vuokra: 10,6 %
Lapsiperheet
33,9 %
Yksinasuvat
34,4 %
Työttömyysaste
10,1 %-2,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,0 %
65 vuotta täyttäneet: 16,5 %

Tunnusluvut

Alueen Kintaus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku588-8,6 %
Mediaanitulot28 143 €+17,5 %
Keski-ikä38,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut37,4 %+3,5 %
Työttömyysaste10,1 %-2,9 %
Omistusasunnot89,0 %-
Lapsiperheet33,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,0 %
Vuokra10,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,4 %
Pientalo97,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet33,9 %
Yksinasuvat34,4 %
Muut taloudet31,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Kintaus

Mitkä ovat alueen Kintaus (41920) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 143 €. Muutos 5 vuodessa: +17,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kintaus (41920) on?
588 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,6 %.
Millaista asuminen alueella Kintaus on?
Kotitalouksista 89,0 % asuu omistusasunnossa ja 10,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,4 % on kerrostaloissa ja 97,1 % pientaloissa.
Miten alue Kintaus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Petäjävesi: 1 / 4. Korkeakoulutetut: 37,4 %, keski-ikä: 38,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·41925Ylä-Kintaus
  • ·41930Kuohu (Jyväskylä)
  • ·41900Petäjävesi Keskus
  • ·41940Vesanka (Jyväskylä)
  • ·41220Höytiä (Uurainen)
  • ·41980Kuivasmäki
  • ·41840Moksi (Jyväskylä)
  • ·41860Rannila (Jyväskylä)
  • ·41140Kuikka (Jyväskylä)
  • ·41240Kyynämöinen (Uurainen)
  • ·41230Uurainen Keskus (Uurainen)
  • ·42440Koskenpää (Jämsä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet618. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 332. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Petäjävesi1. · 4 alueesta

Muut alueet: Petäjävesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Petäjävesi
#AlueArvo
1.Ylä-Kintaus4192526 561 €+36,7 %
2.Kuivasmäki4198025 145 €+4,6 %
3.Petäjävesi Keskus4190024 678 €+17,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
16500Herrala

Hollola

Mediaanitulot
28 140 €
Väkiluku
846
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
28760Kyläsaari

Pori

Mediaanitulot
28 138 €
Väkiluku
2 073
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
10940Hangonkylä

Hanko

Mediaanitulot
28 137 €
Väkiluku
1 828
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
05460Hakalanmäki-Hakala

Hyvinkää

Mediaanitulot
28 136 €
Väkiluku
3 158
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Petäjävesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle