Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Uurainen/41230
Vertaa

Uurainen Keskus

41230·Uurainen
17 × 13 km

Postinumeroalueella Uurainen Keskus (41230), Uurainen, asuu 1 570 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 318 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 71,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,0 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 1,6 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 4/5 (Uurainen)Väkiluku: sija 1/5 (Uurainen)
Väkiluku
1 570-2,1 %(5v)
Mediaanitulot
24 318 €+17,0 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,7 %+2,3 %(5v)
Omistusasunnot
71,3 %
Vuokra: 27,6 %
Lapsiperheet
23,2 %
Yksinasuvat
40,3 %
Työttömyysaste
15,3 %+1,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,8 %
65 vuotta täyttäneet: 28,7 %

Tunnusluvut

Alueen Uurainen Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 570-2,1 %
Mediaanitulot24 318 €+17,0 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 117 €/m²-
Keski-ikä46,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut24,7 %+2,3 %
Työttömyysaste15,3 %+1,6 %
Omistusasunnot71,3 %-
Lapsiperheet23,2 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2017, 6 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus71,3 %
Vuokra27,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo6,6 %
Pientalo88,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,2 %
Yksinasuvat40,3 %
Muut taloudet36,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Uurainen Keskus

Mitkä ovat alueen Uurainen Keskus (41230) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 318 €. Muutos 5 vuodessa: +17,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Uurainen Keskus (41230) on?
1 570 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Uurainen Keskus (41230)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 117 €/m² (2017). Luku perustuu 6 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Uurainen Keskus on?
Kotitalouksista 71,3 % asuu omistusasunnossa ja 27,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 6,6 % on kerrostaloissa ja 88,4 % pientaloissa.
Miten alue Uurainen Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Uurainen: 4 / 5. Korkeakoulutetut: 24,7 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·41220Höytiä
  • ·41270Lannevesi (Saarijärvi)
  • ·41940Vesanka (Jyväskylä)
  • ·41140Kuikka (Jyväskylä)
  • ·41210Jokihaara
  • ·41925Ylä-Kintaus (Petäjävesi)
  • ·41260Hoikankylä (Saarijärvi)
  • ·44170Hietama (Äänekoski)
  • ·41290Kangashäkki
  • ·41240Kyynämöinen
  • ·44190Parantala (Äänekoski)
  • ·43130Tarvaala (Saarijärvi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 776. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet886. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Uurainen4. · 5 alueesta

Muut alueet: Uurainen

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Uurainen
#AlueArvo
1.Kangashäkki4129030 358 €+16,8 %
2.Jokihaara4121028 921 €+14,6 %
3.Höytiä4122025 794 €+22,6 %
4.Kyynämöinen4124023 197 €+19,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
40320Seppälän Teollisuusalue

Jyväskylä

Mediaanitulot
24 320 €
Väkiluku
5 272
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
61720Koskue

Kurikka

Mediaanitulot
24 314 €
Väkiluku
468
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
62570Särkilä

Evijärvi

Mediaanitulot
24 323 €
Väkiluku
166
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
64820Kärjenkoski

Isojoki

Mediaanitulot
24 312 €
Väkiluku
144
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Uurainen: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle